Rynek pocztowy otwiera się na nowych operatorów

Stan prawny na dzień: 03.01.2013

Likwidacja monopolu Poczty Polskiej, nowa definicja usług pocztowych, uzyskanie uprawnień operatorskich na podstawie wpisu do rejestru Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To najważniejsze zmiany jakie wprowadza nowa ustawa Prawo pocztowe, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.

Głównym celem ustawy było zniesienie monopolu Poczty Polskiej na doręczanie przesyłek do 50 g. Zgodnie z ustawą z 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1529) w miejsce dotychczasowego operatora publicznego, powszechne usługi pocztowe ma świadczyć tzw. operator wyznaczony. W drodze konkursu wybierze go Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej raz na 10 lat. Jednakże na praktyczne zastosowanie tych przepisów trzeba będzie jeszcze poczekać. Przez 3 lata trwania okresu przejściowego, rolę operatora wyznaczonego nadal będzie pełnić Poczta Polska.

Zamawiający, który chce teraz zamówić usługi pocztowe nadal musi zastosować procedurę konkurencyjną. Jednak w przypadku zamówień na doręczanie przesyłek z urzędowym potwierdzeniem nadania wolno mu skorzystać z trybu wolnej ręki.

Znowelizowana ustawa - zgodnie z tzw. III unijną dyrektywą pocztową - znosi także wymóg uzyskania od Prezesa UKE zezwolenia na wykonanie usług pocztowych. Podmioty realizujące usługi pocztowe będą mogły teraz działać jedynie na podstawie wpisu do rejestru prowadzonego przez Prezesa UKE.

Kolejną zmianą, jaką przynosi nowelizacja, jest obowiązek zawiadamiania Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wszczęciu procedury przetargowej na usługi pocztowe. Wcześniej, ze względu na monopol Poczty Polskiej, takiego obowiązku nie było. Ponadto nowe brzmienie zyskała definicja usług pocztowych. Zgodnie z nią przedsiębiorca wykonujący wszystkie czynności od przyjęcia do doręczenia przesyłki lub tylko jednej z tych czynności może uzyskać status operatora pocztowego.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl