Po nowelizacji ustawy Pzp nie ma już dyktatu ceny w zamówieniach publicznych

Stan prawny na dzień: 11.12.2014
Kryteria oceny ofert

Odsetek ogłoszeń o zamówieniach, w których jednostki zamawiające wskazują cenę jako jedyne kryterium oceny ofert jest trzy razy mniejszy niż przed wprowadzeniem znowelizowanych przepisów ustawy Pzp. Jednocześnie zamawiający, obok ceny, coraz częściej stosują kryterium dotyczące terminu realizacji. Tak wynika z analizy ogłoszeń przeprowadzonych przez Urząd Zamówień Publicznych.

Pierwsze wyniki analizy ogłoszeń w zakresie stosowania kryteriów oceny ofert wskazują na zmianę struktury. Odsetek postępowań, w których cena stosowana była jako jedyne kryterium uległ zmniejszeniu. Po miesiącu od wejścia w życie znowelizowanych przepisów w tym zakresie, w przypadku postępowań o udzielenie zamówień publicznych o wartościach poniżej progów unijnych, odsetek ogłoszeń, w których jako jedyne kryterium wskazano cenę spadł z 93% do poziomu 33%. Natomiast w postępowaniach o wartościach powyżej progów unijnych – z 85% do poziomu 45%.

Kryterium

Rok 2014

Ogłoszenia w BZP

Ogłoszenia z Dz.U. UE

Przed nowelizacją

Po nowelizacji

Przed nowelizacją

Po nowelizacji

Cena jako jedyne kryterium

93%

33%

85%

45%

Cena i inne kryteria

7%

67%

15%

55%

Jak wynika z ogłoszeń opublikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, a więc dotyczących postępowań o wartościach poniżej progów UE, po dacie wejścia w życie nowelizacji przepisów dotyczących kryteriów oceny ofert (19.10.2014 r.), zamawiający najczęściej stosowali, oprócz kryterium ceny, takie kryteria, jak:

  • termin realizacji zamówienia,
  • okres i warunki gwarancji czy
  • jakość.

Najczęściej stosowane kryteria pozacenowe

Odsetek postępowań

Średnia waga

termin realizacji / czas dostawy

31%

11%

gwarancja / rękojmia (termin, warunki itp.)

30%

10%

jakość / funkcjonalność / parametry techniczne (itp.)

8%

19%

wiedza / doświadczenie

7%

19%

płatności (warunki, terminy itp.)

6%

7%

czas reakcji

2%

9%

 

85%

-

W postępowaniach, w których ocenie podlegała nie tylko cena, w ponad 92% ogłoszeń zamawiający zastosowali 2 kryteria oceny ofert; średnio zaś stosowali 2,11 kryterium.

Liczba kryteriów w postępowaniu

Odsetek

2

92,14%

3

6,01%

4

1,21%

5

0,49%

6

0,06%

7

0,03%

8

0,03%

9

0,01%

 

100,00%

UZP podkreśla jednocześnie, że nie wskazuje procentowego udziału kryterium ceny. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem urzędu wskazanym w jego opinii pt.: „Cena czy inna korzyść”, „doboru poszczególnych kryteriów, jak i przypisania im odpowiedniej wagi dokonuje zamawiający stosownie do okoliczności udzielania zamówienia, przy uwzględnieniu specyfiki przedmiotu zamówienia".

Źródło:

Urząd Zamówień Publicznych