Po nowelizacji Pzp prostsze udzielanie usług społecznych

Stan prawny na dzień: 01.08.2016
2ccedbc218a83ed7c015d9dd8de5e35dad2882cd-large

Polski ustawodawca w ślad za unijnym przewidział w regulacjach nowelizacji ustawy Pzp obowiązującej od 28 lipca 2016 r. specjalne regulacje dla zamówień publicznych na usługi społeczne, które dotychczas funkcjonowały jako usługi o charakterze niepriorytetowym.

Istotnie zmienia się sposób postępowania przy udzielaniu zamówień na usługi społeczne, w szczególności na te, których wartość jest równa:

  • wyrażonej w złotych równowartości kwoty 750.000 euro lub ją przekracza – w przypadku zamówień innych niż zamówienia sektorowe lub zamówienia w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, lub
  • wyrażonej w złotych równowartości kwoty 1.000.000 euro bądź ją przekracza – w przypadku zamówień sektorowych.

Ustawa Pzp przewiduje przy udzielaniu tego rodzaju zamówień kilka koniecznych do zastosowania regulacji, jak np. zamieszczanie ogłoszenia w BIP zamawiającego. Co do zasady przepisy pozwalają na liberalne podejście do procedury na tego typu zamówienia z zastrzeżeniem, że zamawiający udziela ich w sposób przejrzysty, obiektywny i niedyskryminacyjny.

Autor:

Agata Smerd
naczelnik wydziału zamówień publicznych
członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych,
autorka licznych publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych

Agata Smerd

Agata Smerd

specjalistka w zakresie zamówień publicznych, autorka licznych publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, zawodowo związana z zamówieniami publicznymi od 2003...