Oczywiste omyłki - co to takiego?

Stan prawny na dzień: 27.03.2014
48298270

Oczywistość omyłki oznacza, że fakt jej istnienia musi być niezaprzeczalny, a sposób jej poprawienia jednoznaczny dla każdego. Przykładowo z oczywistą omyłką pisarską jest widoczna i niezamierzona niedokładność, błąd pisarski lub inna usterka w tekście.

Z oczywistą omyłką rachunkową mamy do czynienia wówczas, gdy jest to niezamierzony, widoczny, bezsporny oraz niebudzący wątpliwości błąd rachunkowy, który polega na uzyskaniu nieprawidłowego wyniku działania arytmetycznego. Musi ona polegać również na nieprawidłowo wykonanym działaniu matematycznym. Poprawiając taką omyłkę, należy uwzględnić konsekwencje rachunkowe dokonanych poprawek. Jeśli więc omyłka występuje w obliczeniu ceny cząstkowej, poprawieniu będzie podlegać również suma wszystkich cen cząstkowych.

Pozostałe omyłki, które mogą być poprawione w trybie art. 87 ustawy Pzp, muszą polegać na niezgodności treści oferty z treścią siwz, a ich poprawienie nie może doprowadzać do istotnych zmian w treści oferty. Zamawiający nie może więc modyfikować oświadczenia woli wykonawcy. Poprawienie omyłki powinno doprowadzić do pełnej zgodności oferty z treścią siwz.

Autor:

Agata Smerd
wieloletni praktyk w dziedzinie zamówień publicznych,
obecnie główny specjalista ds. zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej

Agata Smerd

Agata Smerd

specjalistka w zakresie zamówień publicznych, autorka licznych publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, zawodowo związana z zamówieniami publicznymi od 2003...