Ocena zgodności treści oferty z treścią siwz odbywa się przez ich porównanie

Stan prawny na dzień: 21.10.2020
Ocena zgodności treści oferty z treścią siwz odbywa się przez ich porównanie

W orzecznictwie Izby oraz sądów powszechnych ugruntowane jest stanowisko, że o zgodności treści oferty z treścią siwz przesądza ich porównanie. Niezgodności tych dwóch dokumentów należy oceniać z uwzględnieniem pojęcia oferty zdefiniowanego w art. 66 Kodeksu cywilnego. Chodzi tu o niezgodność oświadczenia woli wykonawcy z oczekiwaniami zamawiającego w odniesieniu do merytorycznego zakresu przedmiotu zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 sierpnia 2020 r., sygn. akt  KIO 1752/20).  

Izba podkreśla, że należy mieć na uwadze, iż niezgodność treści oferty z treścią siwz – która to stanowi obligatoryjną przesłankę odrzucenia oferty z postępowania o udzielenie zamówienia, z zastrzeżeniem art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp zachodzi wówczas, gdy zawartość merytoryczna złożonej w danym postępowaniu oferty nie odpowiada pod względem przedmiotu zamówienia albo sposobu wykonania przedmiotu zamówienia ukształtowanym przez zamawiającego i zawartym w siwz wymaganiom.

Dodatkowo należy również przypomnieć, że wymagania co do przedmiotu zamówienia oraz sposobu jego realizacji zamawiający określa w siwz jak również może tego dokonać w załącznikach, takich jak opis przedmiotu zamówienia. Obowiązkiem wykonawcy przystępującego do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest złożenie oferty zgodnej z postanowieniami siwz (porównaj: wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 10 lipca 2008 r., sygn. akt V Ca 1109/08).

Odzwierciedleniem znajomości wymagań siwz, a tym samym wymagań zamawiającego co do przedmiotu zamówienia i sposobu jego realizacji jest złożona w postępowaniu o udzielenie zamówienia oferta. Wykonawca składający ofertę niezgodną z wymaganiami zamawiającego, musi brać pod uwagę konsekwencje, jakie go spotkają, w szczególności odrzucenie jego oferty w postępowaniu.

 

Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...