Nowe wytyczne dotyczące treści gwarancji wadialnej wystawionej dla konsorcjum

Stan prawny na dzień: 30.10.2015
plik dokumentów

Jeżeli lider konsorcjum w ramach umocowania do działania w imieniu i na rzecz drugiego z wykonawców, wystawił bankową gwarancję wadialną po zawarciu umowy konsorcjum, to nie można tego uznać za niewniesienie wadium i wykluczyć konsorcjum z udziału w przetargu. Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 14 października 2015 r uwzględniającego m.in. skargę Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 1 lipca 2015 r. (sygn. akt: 1251/15).

Zdaniem sądu Sąd w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego należy pamiętać o tzw. niepodzielności  świadczenia konsorcjum. Miedzy współkonsorcjantami istnieje bowiem odpowiedzialność solidarna. Skład orzekający SO podkreślił również abstrakcyjny i samodzielny, niezależny od świadczenia głównego, charakter bankowej gwarancji wadialnej.

Wyrok ten, ze względu na rozbieżności w orzecznictwie w kwestii treści gwarancji wadialnej wystawionej dla konsorcjum ma zasadnicze znaczenie i wyznacza pewien kierunek postępowania.

Z treścią wyroku SO będzie można zapoznać się już niedługo.

Źródło: Urząd Zamówień Publicznych

 

Autor:

Opracowanie:

Anna Śmigulska-Wojciechowska