Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentów – poznaj 6 istotnych regulacji

Stan prawny na dzień: 22.09.2016
4f7be0551edf5f793c6f465a3d98f3176c392c68-medium

Poniżej przedstawiamy niezwykle ważne regulacje nowego rozporządzenia z punktu widzenia podmiotu prowadzącego postępowanie oraz ubiegającego się o zamówienie. Sprawdź, jakie nowe obowiązki i uprawnienia wynikają z rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów obowiązującego od 28 lipca 2016 r. Pierwsza część artykułu ukazała się we wczorajszych Aktualnościach.

1.      Zmiany w katalogu dokumentów potwierdzających brak podstaw wykluczenia

Katalog dokumentów na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia charakteryzuje swego rodzaju nieuporządkowanie. Nie ma ich wyraźnego podziału na potwierdzające przesłanki obligatoryjne i fakultatywne.  Są „przemieszane”, co może utrudniać prawidłowe stosowanie przepisów. 

Warto zwrócić przykładowo uwagę, że zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego, zaświadczenie z ZUS, które były dotychczas żądane na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia w oparciu o przesłanki obligatoryjne, według nowego § 5 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów są dokumentami służącymi potwierdzeniu braku podstaw wykluczenia na podstawie przesłanki fakultatywnej wymienionej w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy Pzp.

Pamiętaj

Informacja z KRK dotyczy natomiast wykazania braku podstaw wykluczenia nie tylko w zakresie przesłanek obligatoryjnych (tj. z art. 24 ust. 1 pkt 13, 14 i 21 ustawy Pzp), ale także fakultatywnych z art. 24 ust. 5 pkt 5 i 6 ustawy Pzp.

Ponadto część ze wskazanych oświadczeń odnosi się do podstaw wykluczenia w zakresie przesłanek obligatoryjnych. Na przykład oświadczenie wykonawcy o braku wydania wobec niego prawomocnego wyroku sądu lub ostatecznej decyzji administracyjnej o zaleganiu z uiszczaniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne – dotyczy przesłanki z art. 24 ust. 1 pkt 15 ustawy Pzp. Oświadczenie wykonawcy o braku orzeczenia wobec niego tytułem środka zapobiegawczego zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne – odnosi się do przesłanki z art. 24 ust. 1 pkt 22 ustawy Pzp.

Część oświadczeń ma zastosowanie w zakresie przesłanek fakultatywnych – na przykład oświadczenie wykonawcy o braku wydania wobec niego ostatecznej decyzji administracyjnej o naruszeniu obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy, prawa ochrony środowiska lub przepisów o zabezpieczeniu społecznym w zakresie określonym przez zamawiającego na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy Pzp.

2.      Zamawiający może odstąpić od żądania dokumentów

Warto zauważyć, że § 2 ust. 7 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów przewiduje dodatkowe rozwiązanie „szczególne”, zezwalające zamawiającemu na odstąpienie od żądania dokumentów. Dotyczy jednak tylko:

  • postępowań o wartości zamówienia równej progom unijnym lub większej od nich i
  • sytuacji, gdy treść informacji przekazanych przez wykonawcę w JEDZ odpowiada zakresowi informacji, których zamawiający wymaga poprzez żądanie dokumentów (np. w wykazie robót budowlanych).

W takim przypadku dowodem spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji oraz braku podstaw wykluczenia są odpowiednie informacje przekazane przez wykonawcę w JEDZ.  Regulacja ta nie ma zastosowania do zamówień o wartości mniejszej od progów unijnych.

3.      Zmiany w zakresie dokumentów wymaganych od podmiotów trzecich i podwykonawców

Przepisy rozporządzenia dają zamawiającemu podstawę do żądania od wykonawcy przedstawienia dokumentów dotyczących podwykonawców nie będących podmiotami, na których zdolnościach lub sytuacji polega. Dotyczy to jednak tylko dokumentów mających potwierdzać brak podstaw wykluczenia.

W przypadku wykonawcy polegającego na zasobach podmiotów trzecich, zachodzi natomiast obowiązek żądania takich dokumentów odnośnie tych podmiotów.

4.      Szerszy katalog dokumentów przedmiotowych

Wśród tzw. dokumentów przedmiotowych ujętych – podobnie jak dotychczas –  jako katalog otwarty wymienia się w pierwszej kolejności nie tylko próbki, opisy i fotografie, ale także plany, projekty, rysunki, modele, wzory, programy komputerowe. Na potwierdzenie zgodności oferty z wymaganiami zamawiającego można ponadto żądać np. certyfikatu wydanego przez jednostkę oceniającą zgodność lub sprawozdania z badań przeprowadzonych przez tę jednostkę.

5.      Nowe regulacje związane z terminem początkowym wystawienia dokumentów

Zgodnie z nowym rozporządzeniem niektóre dokumenty powinny być wystawione, podobnie jak dotychczas ‒ nie wcześniej niż 6 miesięcy (informacja z KRK) albo 3 miesiące (zaświadczenie urzędu skarbowego, z ZUS i KRUS) przed upływem terminu składania ofert bądź wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

Nie określa się natomiast terminu wystawienia informacji banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Rozporządzenie wskazuje natomiast, że ma ona potwierdzać wysokość posiadanych środków lub zdolność kredytową w okresie nie wcześniejszym niż 1 miesiąc przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.

6.      Szczegółowe regulacje dotyczące formy oświadczeń i dokumentów

W rozporządzeniu formę składanych dokumentów uzależniono od ich rodzaju. W oryginale składa się wymienione w rozporządzeniu oświadczenia dotyczące:

  • wykonawcy,
  • innych podmiotów, na których zdolności lub sytuacji polega wykonawca,
  • podwykonawców.

Ważne

Dla dokumentów wskazanych w rozporządzeniu, innych niż oświadczenia, wymagana jest forma oryginału lub kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem.

Potwierdzenie za zgodność z oryginałem powinien dokonać – tak jak do tej pory ‒ wykonawca, podmiot trzeci, wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie publiczne, podwykonawca ‒ odpowiednio w zakresie dokumentów, które dotyczą każdego z nich.

Autor:

Andrzela Gawrońska-Baran radca prawny, doktor nauk prawnych, była wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych,w latach 2010–2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej

Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz...