Nowe przepisy ustawy Pzp są korzystne dla przedsiębiorców

Stan prawny na dzień: 05.02.2014
zadwolona kobieta z kciukiem ku górze

Określenie dobrych praktyk w zamówieniach publicznych zwiększy bezpieczeństwo prawne obrotu gospodarczego, wesprze uczciwie działające firmy oraz pomoże w promowaniu dobrych warunków pracy - twierdzi Konfederacja Lewiatan, NSZZ „Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Polski Instytut Myśli Gospodarczej.

Zerwanie z kryterium najniższej ceny jako najważniejszym na rzecz oferty najbardziej korzystnej ekonomicznie, wypracowanie wzorcowych dokumentów przetargowych, zatrudnienie na podstawie umowy o pracę oraz uwzględnianie minimalnego wynagrodzenia podczas oceny rażąco niskiej ceny oferty to tylko najważniejsze z proponowanych zmian. Według organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracowników są to zmiany idące w dobrym kierunku i mogące wpłynąć na poprawę zachowania uczciwej konkurencji wśród wykonawców.

Eksperci Konfederacji Lewiatan twierdzą, że - wprowadzenie kryterium najkorzystniejsze ekonomicznie oferty powinno w równym stopniu będzie uwzględniać korzyści ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Dzisiaj, system zamówień publicznych nadmiernie preferuje kryterium „najniższej ceny" lub „najniższego kosztu". Wpływa to negatywnie zarówno na jakość realizowanych zamówień jak i sferę stosunków pracy. Przekłada się to bowiem na warunki pracy, wysokość wynagrodzeń pracowników i stan bezpieczeństwa pracy są uwarunkowania ekonomiczne.

Lewiatan podkreśla, że bezpodstawne zawieranie umów cywilnoprawnych wśród wykonawców i podwykonawców oraz oszczędzanie na bezpieczeństwie i higienie powoduje duże starty dla finansów publicznych oraz osłabienie pewności obrotu gospodarczego. Według Konfederacji Lewiatan, NSZZ „Solidarność", OPZZ i PIMG zamawiający badając ofertę powinni sprawdzać, czy wykonawca zapewnienia swoim pracownikom - w ramach umowy o pracę - wynagrodzenia na poziomie co najmniej płacy minimalnej oraz bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Ponadto jeszcze przed udzieleniem zamówienia publicznego wszystkie dane głównych podwykonawców dotyczące zakresu ich obowiązków i odpowiedzialności powinny być ujawnione. Ma to pomóc w nadzorowaniu i monitorowaniu realizacji umowy.

Źródło:

Konfederacja Lewiatan