Nadal są rozbieżności w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej

Stan prawny na dzień: 19.11.2013
dokumenty i ręce małe

Problem w wypracowaniu jednolitej linii orzeczniczej na temat przesłanek wykluczenia wykonawcy z postępowania to jeden z wniosków wynikający z Informacji Prezesa Urzędu o funkcjonowaniu Krajowej Izby Odwoławczej w 2012 roku. 

Sprawozdanie przygotowane przez Prezesa UZP jest jego obowiązkiem wynikającym z przepisów ustawy Pzp - art. 154 pkt 17. Na podstawie tego artykułu co roku „przedstawiana” jest Prezesowi Rady Ministrów informacja o działalności Krajowej Izby Odwoławczej, uwzględniającą problemy wynikające z orzecznictwa. Była ona opracowana m.in. na dokumencie przygotowanym przez Izbę w zakresie działalności KIO w 2012 r.

Sprawozdanie Prezesa UZP przedstawia polskie rozwiązania na tle prawa europejskiego oraz dane statystyczne na temat ilości wnoszonych odwołań przez polskich uczestników procedur przetargowych, strukturę i sposób ich rozpatrywania oraz skargi na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej. Ponadto dokument ukazuje najbardziej problematyczne kwestie, jakie miała Izba przy rozpatrywaniu odwołań w roku 2012. Do najważniejszych można zaliczyć np.:

  1. przesłanki wykluczenia wykonawcy na podstawie art. 24.1.1, art. 24.1.1a oraz art. 24.2.3,
  2. powoływanie się przez wykonawców na potencjał podmiotu trzeciego w trybie przetargu nieograniczonego oraz w prekwalifikacjach,
  3. skutki uwzględnienia przez zamawiającego części zarzutów odwołania,
  4. wykraczającego poza kognicję Izby kreowania postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
  5. ustalenie wpływu na wynik postępowania przy badaniu interesu we wnoszeniu środków ochrony prawnej
  6. charakteru orzeczeń sądów okręgowych, wydanych w postępowaniu skargowym w zakresie dopuszczalności przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.
Źródło:

Urząd Zamówień Publicznych (www.uzp.gov.pl)