Miejscy drogowcy chcą, by samorządy były beneficjentami Krajowego Funduszu Drogowego

Stan prawny na dzień: 18.09.2013
samochód

Przygotowanie nowej ustawy o drogach publicznych, która uwzględniałaby specyfikę ulic w miastach to jeden z najważniejszych postulatów zgłoszonych na XIX Zjeździe Drogowców Miejskich.

Istnieją duże różnice pomiędzy drogami w miastach w stosunku do dróg zamiejskich. Dlatego tak ważne są spotkania takie jak Zjazd oraz stała działalność Komisji Drogownictwa Miejskiego – stwierdził przewodniczący KDM Czesław Wandzel, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Ta specyfika, a jednocześnie źródło problemów, które muszą rozwiązywać miejscy drogowcy, wyraża się w natężeniu ruchu pojazdów, różnych funkcjach ulic jak i w powszechnym wykorzystywaniu pasa drogowego do umieszczania w nim sieci podziemnych i urządzeń naziemnych. Tej specyfiki nie uwzględnia ustawa o drogach publicznych z 1985 r., stąd na każdym spotkaniu miejskich drogowców pojawia się postulat opracowania jej od nowa. Niestety, w przygotowywanych aktach prawnych są widoczne dominujące poglądy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zarządzającej drogami krajowymi – uważa Cz. Wandzel.

Wiceprezes Zarządu PKD Tadeusz Suwara przypomniał również przebieg i wnioski Forum Dróg Miejskich PKD, które odbyło się trzy lata temu w Łodzi. Wówczas zrealizowany został najważniejszy postulat dotyczący podniesienia norm hałasu, dzięki czemu ograniczono stosowanie ekranów akustycznych.