Tylko jeden dzień mieli wykonawcy na złożenie swoich ofert w postępowaniu przetargowym na pomoc prawną ogłoszonym przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Zamawiający jednak nie złamał prawa.
Ogłoszenie o zamówieniu pojawiło się na stronie internetowej Sądu Okręgowego późnym popołudniem w piątek 28 grudnia 2012 r. Tuż po Nowym Roku, w środę 2 stycznia 2013 r. o godzinie 10.00, upływał termin, do którego można było składać oferty. Wyłączając weekend i dni świąteczne, zainteresowanym firmom pozostał tylko jeden dzień na zgłaszanie swoich ofert.
Przetarg dotyczył pomocy prawnej w sprawach sądowych z zakresu:
- finansów publicznych,
- gospodarki nieruchomościami,
- prawa pracy,
- prawa cywilnego i
- prawa budowlanego.
Chociaż tak krótki termin może budzić wątpliwości, to - zdaniem ekspertów - prawo zamówień publicznych nie zostało złamane. Ustawowy termin składania ofert przy zamówieniach na usługi o wartości poniżej progów unijnych nie może być krótszy niż 7 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych . Termin ten może być jednak skrócony w przypadku usług o charakterze niepriorytetowym, a do takich należą właśnie usługi prawnicze.
Warto jednak zastanowić się, czy tak krótki termin na przygotowanie się wykonawców do udziału w przetargu wpływa korzystnie na jakość świadczonych przez nich usług wykonywanych w ramach umowy o zamówienie publiczne.
Autor:
Anna Śmigulska-Wojciechowska, Wioleta Szczygielska
Autor: Wioleta Szczygielska
Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl