Jak sporządzić opis przedmiotu zamówienia, aby nie naruszał zasady uczciwej konkurencji?

Stan prawny na dzień: 02.12.2019
opis przedmiotu zamówienia

Posługując się pojęciami „uczciwa konkurencja” i „równe traktowanie wykonawców”, ustawodawca nie zdefiniował tego pojęcia. Dlatego też w każdej sprawie należy oceniać indywidualnie, czy warunki zostały określone w sposób mogący naruszać obiektywnie rozumianą konkurencję. Zamawiający, sporządzając opis przedmiotu zamówienia, musi uważać, aby warunki te były obiektywne, uzasadnione, a zarazem niedyskryminujące, a więc by umożliwiały udział w postępowaniu każdemu wykonawcy zdolnemu do wykonania zamówienia. Nie oznacza to jednak, że zamawiający ma obowiązek dopuścić każdy podmiot do przetargu, niezależnie od jego doświadczenia czy umiejętności.

Zamawiający, opisując przedmiot zamówienia, musi brać pod uwagę swoje potrzeby, zapewniając sobie uzyskanie oczekiwanego efektu, gwarantującego zaspokojenie określonych potrzeb, nawet jeżeli przez to nie zostaną dopuszczeni do postępowania wszyscy wykonawcy działający na danym rynku.

Zasada równego traktowania wykonawców oraz uczciwej konkurencji należą do nadrzędnych reguł, które rządzą postępowaniami o zamówienia publiczne i odnoszą się do wszystkich procesów związanych z przygotowywaniem, przeprowadzaniem oraz udzielaniem zamówienia. Zasady te zostały wskazane w art. 7 ust. 1 ustawy Pzp. Ich celem jest zobowiązanie zamawiającego do traktowania wszystkich wykonawców biorących udział w postępowaniu na równych prawach. Złamanie reguły równości lub uczciwej konkurencji może prowadzić do unieważnienia postępowania.

Więcej na ten temat przeczytasz w dziale Omówienia orzeczeń. Sprawdź artykuł:

Autor:

Radosław Pilarski

Radosław Pilarski

Radosław Pilarski

adwokat, publicysta, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego, upadłościowego oraz prawa zamówień publicznych