Innowacyjne zamówienia publiczne potrzebne dla prawidłowego rozwoju gospodarki

Stan prawny na dzień: 15.11.2013
czytnik tęczówki i linii papilarnych

Zakup produktów i usług wykorzystujących zaawansowane technologie przyczynia się do rozwoju współpracy nauki i biznesu – twierdzi wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Zamawianie przez sektor publiczny nowoczesnych towarów, usług i rozwiązań pomoże sprostać dzisiejszym wyzwaniom społecznym, takim jak ochrona zdrowia, bezpieczeństwo publiczne, transport, zmiany demograficzne czy zmiany klimatu – powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska na otwarciu konferencji „Innowacyjne zamówienia na rzecz przemysłu, MŚP i usług publicznych” 14 listopada 2013 r. w Krakowie.

Jak podaje resort gospodarki jest to cykliczne wydarzenie, którego organizatorem jest Komisja Europejska we współpracy z krajowymi partnerami. W ramach tego cyklu odbyły się już konferencje w Brukseli, Turynie, Madrycie, Paryżu i Berlinie.

Wiceminister Henclewska podczas spotkanie wyraziła również pogląd, że: - Innowacyjne zamówienia publiczne odpowiadają na wyzwania nowoczesnych społeczeństw, umożliwiając finansowanie rozwoju inteligentnych miast czy zrównoważonego rolnictwa.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że realizacja tego rodzaju zamówień wymaga tego, aby zamawiający posiadali odpowiednią wiedzę, zaplecze organizacyjne oraz przygotowaną struktury wewnętrznej. – Wymaga to również prowadzenia efektywnych konsultacji ze społeczeństwem – dodaje wiceminister Henclewska.

Źródło:

Ministerstwo Gospodarki (www.mg.gov.pl)