Dobre praktyki w realizacji projektów budowlanych

Stan prawny na dzień: 31.07.2013
konstrukcja stalowa budowla małe

Przygotowanie dobrej jakości dokumentacji przetargowej oraz wykorzystywanie innych niż cenowe kryteria oceny ofert to najważniejsze postulaty, jakimi powinni się kierować inwestorzy w inwestycjach infrastrukturalnych według Związku Pracodawców Branży Infrastruktury.

Ekspert i członek Konfederacji Lewiatan – ZPBI – opracował Katalogu Standardów Realizacji Inwestycji Infrastrukturalnych. Ze względu na podobieństwo przepisów oraz bliskość kultury za wzór dla tego dokumentu wzięto niemieckie uregulowanie w rozporządzeniu VOB/B (Allgemeine Vertragsbedingungen für die Ausführung von Bauleistungen).

Według Związku Pracodawców Branży Infrastruktury wszystkie strony postępowania o zamówienie publiczne powinny darzyć się wzajemnym szacunkiem i mieć zrozumienie dla prezentowanych przez siebie stanowisk. Dlatego wzór umowy z wykonawcą musi przewidywać ryzyko realizacji inwestycji które, powinno być równomiernie rozłożone.

Bardzo ważnym czynnikiem jest zarządzenie projektami, które powinny być oparte na podstawie dostępnych metodyk, na przykład znanym w Polsce i rekomendowanym przez KE narzędziem: metodyką Zarządzania Cyklem Projektu/Programu – P/PCM. Aby inwestycja mogła cieszyć się powodzeniem, należy dokładnie przewidzieć i zaplanować koszty związane z jej realizacją. Najlepiej jeśli przewidziana zostanie rezerwa inwestycyjna na nieprzewidziane koszty dodatkowe w wysokości 15% wartości kontraktowej inwestycji oraz założyć. To samo dotyczy terminu wykonania umowy. Jego określenie powinno być dokonane na podstawie fachowych analiz i wymogów technicznych.

Według ekspertów Związku Pracodawców Branży Infrastrukturyważnym elementem mającym wpływ na powodzenie projektów budowlanych są również kryteria oceny ofert. Dlatego „wybór oferty na projektowanie powinno się dokonywać na podstawie oceny stosunku jakości do ceny usługi. Waga ceny w kryteriach oceny ofert nie powinna przekraczać 30%”. Natomiast sama umowa o zamówienie publiczne powinna przewidywać możliwość ewentualnej zmiany wysokości wynagrodzenia i terminu realizacji projektu.

Ponadto zamawiający już na etapie przygotowania do postępowania o zamówienie publiczne powinien zadbać o zebranie wszystkich koniecznych do procesu inwestycyjnego zgód oraz pozwoleń publiczno-prawne. W przeciwnym razie cała procedura może się znacznie przedłużyć oraz pochłonąć dodatkowe koszty.

Źródło:

Konfederacja Lewiatan