Marzena Kopacka-Biculewicz

Marzena Kopacka-Biculewicz

prawnik, ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających, jak i wykonawców, autor licznych publikacji i opinii z dziedziny zamówień publicznych, szkoleniowiec, wykładowca akademicki, pracownik kadry kierowniczej państwowej uczelni wyższej
103 artykułów na stronie

Uchylanie się od zawarcia umowy – czy wykonawca może żądać odrzucenia oferty z uwagi na jej zbyt niską cenę?

Pytanie: Zamawiający (szpital) na podstawie art. 359 pkt 2 ustawy Pzp w trybie podstawowym bez negocjacji zamawia usługi społeczne pod nazwą „Świadczenie usług przygotowania i dostarczania posiłków dla pacjentów szpitala”. Zamawiający podzielił postępowanie na 2 części (pakiety): 1)      obsługa szpitala dziecięcego, 2)      obsługa dla szpitala dla dorosłych. Do postępowania przystąpiło dwóch oferentów A i B. Wykonawca A złożył ofertę na pakiet 1 i 2, a wykonawca B – tylko na pakiet 2. Po wyliczeniu kryteriów oceny ofert wykonawca A okazał się najlepszy w obydwu częściach zamówienia. Po otwarciu ofert zamawiający otrzymał pismo od tego wykonawcy, w którym – powołując się na art. 226 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp – żąda odrzucenia swojej oferty w pakiecie 2, ponieważ zbyt nisko oszacował koszty wykonania zamówienia. Problem polega na tym, że wszystkie złożone oferty przewyższały kwotę, jaką zamawiający przeznaczył na realizację zamówienia. Zamawiający zawnioskował o dodatkowe środki na realizację zamówienia, tak aby zakończyć postępowanie zawarciem umowy. Oferta wykonawcy A w zakresie pakietu 2 – w opinii zamawiającego – nie jest rażąco niska. Jej cena jest niższa jedynie o 5,51% od średniej arytmetycznej innych ofert i o 9,87% wyższa od kwoty na realizację zamówienia. Dodatkowo, ceny jednostkowe za osobodzień żywienia, które zaoferował wykonawca A, nie różnią się znacznie (wręcz marginalnie) od oferty, jaką ten sam podmiot złożył w listopadzie 2020 roku. Zamawiający ma poważne wątpliwości, czy złożenie tej oferty nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji, ponieważ wykonawca B zaoferował cenę wyższą od kwoty na realizację zamówienia aż o 22,68%. Niestety zamawiający nie jest w stanie tego udowodnić. Jednocześnie zaznaczam, że wykonawcy A i B byli monopolistami na naszym regionalnym rynku. Wykonawca A zawsze składał ofertę dla szpitali dla dorosłych, natomiast wykonawca B dla szpitali dziecięcych. Od listopada 2020 roku wykonawca A drugi raz złożył ofertę na obydwie jednostki, tj. zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Co w tej sytuacji powinien zrobić zamawiający? Czy należy dalej procedować i badać wykonawcę, aby wybrać najlepszą ofertę w obu pakietach? Czy istnieją jakieś przesłanki odrzucenia oferty wykonawcy A w zakresie pakietu nr 2 (szpital dla dzieci)? Czy zamawiający powinien przychylić się do wniosku wykonawcy o odrzucenie jego oferty w pakiecie 2 z powodu rażąco niskiej ceny? Oferta wykonawcy B jest droższa od oferty wykonawcy A o prawie 100.000 zł.
8 grudnia 2021Czytaj więcej »

Jak lekkomyślność i niedbalstwo wykonawcy wprowadza w błąd zamawiającego?

Pytanie: Moje zapytanie dotyczy możliwości złożenia odwołania na zaniechanie czynności wykluczenia wykonawcy, który w wyniku lekkomyślności lub niedbalstwa przedstawił informacje wprowadzające w błąd zamawiającego, mogące mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia (art. 24 ust. 1 pkt. 17 Pzp). W konkretnym postępowaniu na dostawę produktu leczniczego zamawiający wprowadził konkretny opis przedmiotu zamówienia - wymóg potwierdzony zapisami zawartymi w Charakterystyce Produktu Leczniczego (dalej: ChPL). Dotyczył on zastosowania go w sposób ciągły (drobne zabiegi, gdzie wymagany jest stały dopływ mieszaniny gazu, a nie tylko na żądanie - inhalacja mieszaniną gazów w czasie porodu). Firma konkurencyjna we wniosku o wyjaśnienie treści SIWZ przedstawiła swoje stanowisko, że stałe podawanie mieszaniny gazów jest nie praktyczne i taką możliwość ma tylko jeden produkt na rynku (zarzut nieuczciwej konkurencji). Warto wspomnieć, że oba argumenty są nieprawdziwe. Po pierwsze na polskim rynku jest trzech producentów przedmiotu zamówienia, z czego w CHPL dwóch z nich jest zapis o ciągłym podawaniu mieszaniny (konkretny czas i warunek) Do tego należy dodać, iż zarzut niepraktyczności stosowania jest również nieprawdziwy, ponieważ w CHPL produktu oferowanego przez składającego wniosek jest zapis o możliwości stosowania go w sposób ciągły, choć nie na warunkach uszczegółowionych w pierwotnym opisie przedmiotu zamówienia. Rodzi się zatem pytanie: czy wykonawca, który wprowadził w błąd zamawiającego na etapie składania wniosków o wyjaśnienie treści SIWZ, wpływając jednocześnie na jego decyzje w zakresie postępowania (zmiana opisu przedmiotu zamówienia), podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 17? A jeśli tak, to czy są na to jakieś ślady w orzecznictwie? 
25 listopada 2021Czytaj więcej »