WARTOŚĆ ZAMÓWIENIA NA ROBOTY BUDOWLANE

Stan prawny na dzień: 31.05.2018

Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy (bez VAT), ustalone przez zamawiającego z należytą starannością (art. 32 ust. 1 ustawy ─ Prawo zamówień publicznych). Wartość zamówienia na roboty budowlane opiera się na odrębnych podstawach.

Podstawę obliczania wartości zamówienia określa art. 33 ust. 1 Pzp, który stanowi, iż wartość zamówienia na roboty budowlane ustala się na podstawie:

1)      kosztorysu inwestorskiego sporządzanego na etapie opracowania dokumentacji projektowej albo na podstawie planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, jeżeli przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z 7 lipca 1994 r. ─ Prawo budowlane;

2)      planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w rozumieniu ustawy z 7 lipca 1994 r. ─ Prawo budowlane.

Przy obliczaniu wartości zamówienia na roboty budowlane uwzględnia się także wartość dostaw i usług oddanych przez zamawiającego do dyspozycji wykonawcy, o ile są one niezbędne do wykonania tych robót budowlanych (art. 33 ust. 2 Pzp). Oznacza to, że nie każde dostawy lub usługi udostępnione przez zamawiającego wykonawcy robót będą wliczały się do wartości danego zamówienia. Z całą pewnością należy stwierdzić, iż koszty związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji projektowej nie będą wliczały się do tej wartości.

Obliczając wartość zamówienia, zamawiający powinien stosować się do metod i podstaw: sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym, biorąc pod uwagę dane techniczne, technologiczne i organizacyjne, które minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określił w drodze rozporządzenia (art. 33 ust. 3 Pzp).

Zamawiający powinien jednak pamiętać, że szacując wartość robót budowlanych, niezbędnych do realizacji obiektu budowlanego w rozumieniu Prawa zamówień publicznych, nawet jeżeli roboty te odnoszą się do różnych obiektów budowlanych w rozumieniu Prawa budowlanego, ale składają się na jedno zamierzenie budowlane wyznaczone wspólną funkcją gospodarczą i techniczną, jaką ta inwestycja budowlana ma pełnić, zamawiający powinien dokonać łącznego szacowania, sumując wartość robót składających się na to zamierzenie.

Przepis art. 35 ust. 1 Pzp nakazuje ustalenie wartości zamówienia nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania, jeśli przedmiotem zamówienia są roboty budowlane. Jeżeli po ustaleniu wartości zamówienia nastąpiła zmiana okoliczności mających wpływ na dokonane ustalenie, zamawiający przed wszczęciem postępowania dokonuje zmiany wartości zamówienia.

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 28 grudnia 2015 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (ze zmianą wprowadzoną rozporządzeniem Ministra Rozwoju z 22 sierpnia 2016 r.), ogłoszenia dotyczące zamówień publicznych przekazuje się do publikacji, jeżeli wartość zamówień dla robót budowlanych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 5 225 000 euro.

Podstawa prawna

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) ─ art. 32, art. 33, art. 35.

Ustawa z 7 lipca 1994 r. ─ Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.).

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 28 grudnia 2015 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (Dz.U. poz. 2263).

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z 22 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (Dz.U. poz. 1386).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (Dz.U. nr 130, poz. 1389).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz.U. nr 202, poz. 2072).

Orzecznictwo: orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 27 października 2005 r., w sprawach połączonych C-187/04 i C.

Autor:

Ewa Wiktorowska

Słowa kluczowe:
wartość zamówienia