wpis od skragi na wyrok KIO

Jaki zakres prac można zlecić podwykonawcy w przetargu – wyrok KIO i sądu okręgowego

Jaki zakres prac można zlecić podwykonawcy w przetargu – wyrok KIO i sądu okręgowego

Ustawa Pzp wskazuje, że wykonawca może powierzyć realizację części zamówienia podwykonawcy w przetargu. Czy podwykonawcy mogą wykonać całe zamówienie? Czy wykonawca, który zleca podwykonawcy w przetargu całą umowę, może zostać oskarżony o obejście przepisów Pzp? Sprawdź opinię Krajowej Izby Odwoławczej oraz sądu okręgowego. Uniknij błędów w Twoich procedurach.

W tym artykule
  • Ustawa Pzp zezwala wykonawcom na powierzenie części zamówienia do realizacji podwykonawcom.
  • Wykonawca nie może powierzyć realizacji całego zamówienia podwykonawcom. Prowadziłoby to do obejścia przepisów Prawa zamówień publicznych. De facto bowiem zamówienie wykonywałby podmiot (podwykonawca), który nie składał oferty w postępowaniu a zatem nie został wybrany w trybie ustawy Pzp.
  • Czynności organizacyjno-koordynacyjne, które bierze na siebie wykonawca, zlecając faktyczne prace podwykonawcy, nie stanowią realizacji zamówienia w kontekście istotnych dla sprawy przepisów ustawy.
  • Nie można mówić o wykonywaniu zamówienia, gdy zakres udziału wykonawcy ogranicza się tylko do czynności czysto organizacyjnych. Nie wystarczy więc, że wykonawca np. zarządza realizacją umowy, organizuje i koordynuje pracę podwykonawców, dba o prawidłową realizację prac, rozlicza godziny usług dodatkowych, bierze udział w czynnościach odbiorowych z zamawiającym, organizuje spotkania projektowe itd.