dowody doręczenia

E-doreczenia a Prawo zamówień publicznych

Czy usługa e-doręczenia (Krajowy System Doręczeń Elektronicznych) będzie podlegać PZP?

Od 10 grudnia 2023 r. część zamawiających m.in. jednostki samorządu terytorialnego będzie zobowiązana korzystać z usługi Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych świadczonej przez Pocztę Polską do końca 2025 roku. Już dziś otrzymujemy zapytania, czy w sytuacji gdy zamawiający oszacuje wartość zamówienia na wykonywanie usługi e-doręczeń powyżej 130.000 zł netto, będzie zobowiązany nabywać je w drodze ustawy Pzp. Niestety sprawa nie jest jednoznaczna i należy oczekiwać w tym zakresie interpretacji Urzędu Zamówień Publicznych. Na dziś możemy jedynie zaproponować pewne rozwiązania, które jednak powinny zostać potwierdzone przez stosowne autorytety.

W tym artykule
  • Od 10 grudnia 2023 r. m.in. jednostki samorządu terytorialnego będą zobowiązane korzystać z Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych obsługiwanego przez operatora wyznaczonego – Pocztę Polską S.A.
  • Poczta Polska S.A. będzie operatorem wyznaczonym do 31 grudnia 2025 r. Zamawiający nie będzie mieć swobody wyboru, z jakim podmiotem podpisać umowę na e-doręczenia.
  • W związku z tym, że zamawiający nie będzie de facto wybierać wykonawcy, nie dojdzie do zawarcia umowy o zamówienie publiczne. Wydaje się, że podpisanie kontraktu odbędzie się poza Prawem zamówień publicznych.
  • Z uwagi na okoliczność, że Prawo zamówień publicznych nie wyłącza wprost obowiązku jego stosowania do usługi e-doręczeń, sprawa nie jest jednoznaczna. Być może pojawią się odgórne wytyczne Urzędu Zamówień Publicznych, o których oczywiście poinformujemy z wyprzedzeniem.