PRZEDMIAR ROBÓT

Stan prawny na dzień: 30.05.2018

Zestawienie przewidywanych do wykonania robot w kolejności technologicznej ich wykonania, wraz z ich szczegółowym opisem, miejscem wykonania lub wskazaniem podstaw ustalających szczegółowy opis, z wyliczeniem i zestawieniem ilości jednostek miar robót podstawowych oraz wskazaniem podstaw do ustalania cen jednostkowych robot lub jednostkowych nakładów rzeczowych.

Cytowana powyżej definicja przedmiaru robót znajduje się w § 1 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego (…).

Na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego, należy przyjąć, że istotą przedmiaru jest przedstawienie zakresu niezbędnych do wykonania prac (ze wskazaniem jednostek przedmiarowych), co ma pomóc wykonawcom w oszacowaniu pracochłonności, a przede wszystkim kosztów wykonania ujętych w nim robót budowlanych. Przedmiar robót, a w konsekwencji także kosztorys sporządzony na jego podstawie, mają zatem jedynie pomocnicze znaczenie w ustaleniu treści zobowiązania wykonawcy, ich głównym celem jest bowiem skalkulowanie ceny oferty, nie zaś zobrazowanie jej zakresu (patrz wyrok KIO z 9 lutego 2015 r.).

Dokumentacja projektowa służąca do opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie robót budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, składa się z:

1)      projektu budowlanego w zakresie uwzględniającym specyfikę robót budowlanych;

2)      projektów wykonawczych w zakresie uwzględniającym specyfikę robót budowlanych;

3)      przedmiaru robót w zakresie uwzględniającym specyfikę robót budowlanych;

4)      informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, w przypadkach gdy jej opracowanie jest wymagane na podstawie odrębnych przepisów.

Jeżeli pozwolenie na budowę nie jest wymagane, dokumentacja projektowa powinna składać się z:

1)      planów, rysunków lub innych dokumentów umożliwiających jednoznaczne określenie rodzaju i zakresu robót budowlanych podstawowych oraz uwarunkowań i dokładnej lokalizacji ich wykonywania;

2)      przedmiaru robót,

3)      projektów, pozwoleń, uzgodnień i opinii wymaganych odrębnymi przepisami.

Przedmiaru robót można nie opracowywać – wynika to z § 4 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego – jeżeli zamówienie na roboty budowlane jest udzielane w trybie z wolnej ręki lub w istotnych postanowieniach umowy przyjęto zasadę wynagrodzenia ryczałtowego.

Opracowując, należy pamiętać, że zawarty w dokumentacji projektowej przedmiar robót powinien składać się z karty tytułowej, spisu działów przedmiaru robót i tabeli przedmiaru robót. Przy czym karta tytułowa musi zawierać następujące informacje:

1)      nazwę nadaną zamówieniu przez zamawiającego,

2)      w zależności od zakresu robót budowlanych objętych przedmiotem zamówienia – nazwy i kody: grup, klas oraz kategorii robót,

3)      adres obiektu budowlanego,

4)      nazwę i adres zamawiającego,

5)      datę opracowania przedmiaru robót.

Spis działów przedmiaru robót powinien przedstawiać podział wszystkich robót budowlanych w danym obiekcie na grupy robót według Wspólnego Słownika Zamówień (CPV). Dalszy podział przedmiaru robót należy opracować według systematyki ustalonej indywidualnie lub stosowanej w publikacjach zawierających kosztorysowe normy nakładów rzeczowych.

Jeżeli roboty budowlane odnoszą się do wielu obiektów, spisem działów dodatkowo należy objąć podział całej inwestycji na obiekty budowlane. Należy zwrócić uwagę, że grupa robót dotycząca przygotowania terenu powinna stanowić odrębny dział przedmiaru dla wszystkich obiektów.

Tabele przedmiaru robót powinny zawierać pozycje przedmiarowe odpowiadające robotom podstawowym. Robót tymczasowych, czyli takich, które są projektowane i wykonywane jako potrzebne do wykonania robót podstawowych, ale nie są przekazywane zamawiającemu i są usuwane po wykonaniu robót podstawowych, nie trzeba uwzględniać w tabelach przedmiaru robót. Wyjątkiem są sytuacje, gdy istnieją uzasadnione podstawy do ich odrębnego rozliczania (§ 6–9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2 września 2004 r.)

Dla każdej pozycji przedmiaru robót należy wskazać:

1)      numer pozycji przedmiaru;

2)      kod pozycji przedmiaru, określony zgodnie z ustaloną indywidualnie systematyką robót lub na podstawie wskazanych publikacji zawierających kosztorysowe normy nakładów rzeczowych;

3)      numer specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych, zawierającej wymagania dla danej pozycji przedmiaru;

4)      nazwę i opis pozycji przedmiaru oraz obliczenia ilości jednostek miary dla pozycji przedmiarowej;

5)      jednostkę miary, której dotyczy pozycja przedmiaru;

6)      ilość jednostek miary pozycji przedmiaru.

Ilości jednostek miary podane w przedmiarze robót powinny być obliczone na podstawie rysunków z dokumentacji projektowej, w sposób zgodny z zasadami podanymi w specyfikacjach technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych (§ 10 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2 września 2004 r.).

Orzecznictwo: KIO 175/15.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2012 r. poz. 462).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz.U. z 2004 r. nr 202, poz. 2072).

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 18 maja 2004 r. w sprawie określenia metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (Dz.U. z 2004 r. nr 130, poz. 1389).

Autor:

Ewa Wiktorowska

Słowa kluczowe:
przedmiar robót