Zasady stosowane w polskich przetargach dyskryminują wykonawców

Stan prawny na dzień: 18.12.2013
architekci na budowie z planami

Źle przygotowane oferty przetargowe, modyfikowanie warunków kontraktowych FIDIC tak, że nie są one zgodne ze standardami międzynarodowymi i obarczanie całą odpowiedzialnością wykonawców – to zdaniem ekspertów Międzynarodowej Federacji Branży Budowlanej i Europejskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Firm Wykonawczych główne problemy polskich zamówień publicznych.

W ubiegłym tygodniu dwie organizacje międzynarodowe FIEC i EIC przedstawiły swoje stanowisko na temat warunków działania firm budowlanych realizujących kontrakty dla polskich zamawiających. Działanie Międzynarodowej Federacji Branży Budowlanej i Europejskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Firm Wykonawczych związane jest ze skargami zagranicznych firm realizujących kontrakty dla GDDKiA. W związku z tym, w ubiegłym roku powołana została grupa robocza dla zbadania tego, jak w Polsce przebiega proces realizacji inwestycji budowlanych. Na podstawie zebranych informacji organizacje sformułowały krytyczne stanowisko w sprawie funkcjonowania rynku budowlanego w Polsce. Zostało ono przedstawione zarówno władzom polskim jak i Komisji Europejskiej.

W rok po rozpoczęciu prac, grupa robocza zebrała się ponownie, by ocenić co zmieniło się w tym czasie w Polsce. Podczas spotkania grupy roboczej „Poland” FIEC i EIC stwierdziły, że tempo zmian w praktyce przetargów publicznych i warunkach kontraktowych, zwłaszcza w budownictwie drogowym, jest niezadowalające. „Połączenie źle przygotowanych ofert i niesprawiedliwie zmodyfikowanych warunków kontraktowych FIDIC, które nie są zgodne z ogólnie przyjętymi standardami międzynarodowymi, zaowocowało niską efektywność krajowych programów inwestycji budowlanych i ich niską wartością społeczno-ekonomiczną. To z kolei doprowadziło do masowych sporów, bankructw i utraty miejsc pracy w sektorze budowlanym” – uważają eksperci organizacji.

Stwierdzono także, że pomimo ostatnich zmian w przepisach Pzp wciąż potrzebny jest dalszy postęp w zmienianiu warunków działalności firm budowlanych i inżynierskich. „Polscy inżynierowie i wykonawcy są wciąż zaniepokojeni praktykami i zasadami stosowanymi w zamówieniach publicznych pomimo zmian jakie nastąpiły w regulacjach i warunkach kontraktowych” – powiedział Ulrich Paetzold, dyrektor generalny FIEC.

Organizacje zaapelowały również do polskich władz, aby kontrakty były przyznawane firmom, które składają oferty najkorzystniejsze ekonomicznie, a nie wyłącznie najtańsze. Takie rozwiązania przewidują także nowe dyrektywy unijne. Zdaniem FIEC i EIC Polska musi zrezygnować z takiego podejścia, w którym całe ryzyko związane z realizacją inwestycji jest przenoszone na wykonawcę. Branża budowlana zadeklarowała również, że jest gotowa do pogłębionych dyskusji z minister infrastruktury i rozwoju Elżbietą Bieńkowską po to, by znaleźć szybkie rozwiązania obecnych problemów oraz sposobów na poprawę efektywności zarządzania projektami infrastrukturalnymi w dłuższej perspektywie czasowej.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

www.pkd.pl

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl