Za tydzień mija termin złożenia rocznego sprawozdania do UZP za 2022 rok

Stan prawny na dzień: 22.02.2023
Za tydzień mija termin złożenia rocznego sprawozdania do UZP za 2022 rok

Ustawodawca zobowiązał zamawiającego do złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach (art. 82 ustawy Pzp).  Zakres informacji, które należy ująć w sprawozdaniu, określa rozporządzenie z 20 grudnia 2021 r. w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru, sposobu przekazywania oraz sposobu i trybu jego korygowania.

Roczne sprawozdanie o zamówieniach publicznych zleconych w 2022 roku zamawiający muszą złożyć do Urzędu Zamówień Publicznych do 1 marca 2023 r. Przypominamy, że termin mija już za tydzień. W poniższym opracowaniu przeczytasz o tym, jak uwzględnić w sprawozdaniu zamówienia na usługi społeczne i w danym trybie postępowania.

Case study

Pewien zamawiający prowadziłpostępowanie unijne na usługę sprzątania, w którym zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy Pzp zamówienie zostało zastrzeżone dla zakładów pracy chronionej, a także w którym wymagano zatrudnienia osób na podstawie umowy o pracę zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy Pzp. Czy w tym przypadku postępowanie należy wskazać w sprawozdaniu w 2 miejscach, tj. zarówno w sekcji III (zamówienia UE), jak również w sekcji VI (zamówienia ustawowe uwzględniające aspekty społeczne)?

W innym postępowaniu na usługi społeczne zgodnym z art. 359 ust. 2 ustawy Pzp zawarto wymóg zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, o którym mowa w art. 95 ust. 1 ustawy Pzp. Czy w tym przypadku postępowanie również należy wskazać w sprawozdaniu w 2 miejscach, tj. w sekcji V (usługi społeczne) oraz w sekcji VI (pomimo faktu, że aspektem społecznym jest jedynie art. 95 ust. 1 ustawy), z pominięciem sekcji II z uwagi na wskazane wyłączenie?

Podpowiedzi dla zamawiających

Informacje zamieszczane w sprawozdaniu dotyczące konkretnych zamówień, mogą się powtarzać. Oznacza to, że w pierwszym przypadku, należy wskazać zamówienie w sekcji III i VI, w drugim natomiast w sekcji V i VI.  

A zatem należy uwzględnić:

1)     w tabeli II – Zamówienia publiczne tzw. klasyczne o wartości co najmniej 130.000 zł, i mniejszej od progów unijnych – wszystkie zamówienia klasyczne z wyłączeniem zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi,

2)     w tabeli III – Zamówienia o wartości równej progom unijnym lub wyższej z wyłączeniem zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi – wszystkie informacje podaje się w podziale na zamówienia klasyczne, sektorowe oraz w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa,

3)     w tabeli V – Zamówienia na usługi społeczne i inne szczególne usługi, realizowane wedle reżimu ustawy Pzp, niezależnie od ich wartości – w tabeli zamieszcza się informacje tylko o tych zamówieniach na usługi społeczne, których wartość równa się co najmniej 130.000 zł. Pozostałe zamówienia, których przedmiotem są usługi społeczne, należy ująć w tabeli IX,

4)     w tabeli VI – Zamówienia, do których stosuje się przepisy ustawy Pzp uwzględniające aspekty społeczne tj.:

  • art. 94 ust. 1,
  • art. 95 ust. 1,
  • art. 100 ust. 1,
  • art. 242 ust. 2 pkt 2,
  • 96 ust. 1,
  • art. 104 w zakresie etykiety lub innego przedmiotowego środka dowodowego
    związanych z aspektami społecznymi.

Wypełniając poszczególne tabele składające się na całość sprawozdania, zamawiający powinien pamiętać, że zamówienia z danej sekcji mogą znaleźć się także w innych sekcjach.

I tak, w przypadku gdy zamówienie na usługi społeczne i inne szczególne usługi zawiera aspekty społeczne, zamawiający wykazuje je w dwóch tabelach: V i VI. Podobnie, jeżeli w zamówieniu na „zwykłe” usługi, procedowanym w reżimie unijnym, zamawiający uwzględnił aspekty społeczne (zarówno z art. 94 ust. 1 jak i 95 ust. 1 ustawy Pzp), będzie zobowiązany do wykazania tego zamówienia w tabeli III i VI sprawozdania.

Innymi słowy, zamówienia i umowy ramowe wskazywane w tabeli IV, VI i VII są powtórzeniem tych, wskazanych w tabeli II, III lub V sprawozdania, ale tylko wówczas, jeżeli specyfika postępowań za tym przemawia (aspekty społeczne/aspekty innowacyjne/konflikt interesów).

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl/portal-zamowienia-publiczne

Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...