Wykluczenie wykonawcy z uwagi na zmowę przetargową

Stan prawny na dzień: 29.11.2021
Wykluczenie wykonawcy z uwagi na zmowę przetargową

Zmowa przetargowa to porozumienie między wykonawcami, które ma na celu wyeliminować lub ograniczyć konkurencję w postępowaniu o zamówienie publiczne bądź takie, które narusza tę konkurencję w inny sposób. Wykluczenie z postępowania z uwagi na zmowę przetargową ma swoje skutki przez kolejne 3 lata. Wykonawcy na przestrzeni tego czasu nie będą mogli wziąć udziału w postępowaniach.

Na czym w praktyce polega zmowa przetargowa? Przedsiębiorcy przystępujący do przetargu uzgadniają między sobą warunki składanych ofert. W szczególności umawiają się na określone zakresy prac lub ceny, które wprost pozwolą jednemu z nich wygrać postępowanie lub wykluczyć danego przedsiębiorcę.

Ustawa Pzp nakazuje zamawiającemu, aby wykluczył z postępowania wykonawcę lub wykonawców, którzy zawarli porozumienie mogące zakłócić konkurencję między wykonawcami w postępowaniu.

Jednocześnie należy pamiętać, że wykluczenie z tych powodów z postępowania w okresie ostatnich 3 lat oznacza niemożność wzięcia udziału w innych procedurach. Wyjątkiem jest tutaj instytucja samooczyszczenia. Procedura ta pozwala wykonawcy przedstawić dowody, które mają potwierdzić, że podjęte przez niego środki naprawcze wystarczą, aby wykazać jego rzetelność. Wówczas wykonawca może skutecznie ubiegać się o zamówienie publiczne, nawet jeśli nie upłynęło jeszcze 3 lata od wykluczenia.

Więcej na temat zmowy przetargowej przeczytasz w omówieniu wyroku KIO: Zmowa przetargowa – odrzucenie oferty, wykluczenie wykonawcy.

Autor:

Radosław Pilarski

Radosław Pilarski

Radosław Pilarski

adwokat, publicysta, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego, upadłościowego oraz prawa zamówień publicznych
Słowa kluczowe:
zmowa przetargowa