Wybrany wykonawca odmawia zawarcia umowy z powodu wojny Rosja – Ukraina – jakie poniesie konsekwencje?

Stan prawny na dzień: 12.04.2022
Wybrany wykonawca odmawia zawarcia umowy z powodu wojny Rosja – Ukraina – jakie poniesie konsekwencje?

W wielu trwających od tygodni postępowaniach o udzielanie zamówień publicznych zamawiający i wykonawcy mierzą się z nieaktualnością z jednej strony szacunków przedmiotu zamówienia a z drugiej – ich wyceną w ofertach. Wykonawcy odmawiają zawierania umów na warunkach, jakie wcześniej zaproponowali. Przyczyna jest prosta – na przestrzeni kilku tygodni na rynkach określonych usług i dostaw zaszły tak głębokie zmiany, że nie jest możliwa realizacja zamówienia na warunkach opisanych kilka miesięcy wcześniej. Jakie konsekwencje poniesie wybrany wykonawca, który odmawia w takiej sytuacji zawarcia kontraktu? Czy zamawiający może zatrzymać mu w takim przypadku wadium?

Urząd Zamówień Publicznych w opinii dotyczącej m.in. sankcji zatrzymywania wadium podczas trwającej pandemii COVID-19 wskazał, że każdą sytuację zatrzymania wadium trzeba zbadać indywidualnie. Nie należy stosować tutaj automatyzmu. Zanim zatem zamawiający zdecyduje się zatrzymać wadium, powinien sprawdzić, czy okoliczności, w których wykonawca odmawia podpisania umowy nie są na tyle obiektywne, że dotyczą nie tylko jego, ale każdego wykonawcy i zamawiającego na rynku a przy tym są od nich niezależne.

Wojna między Rosją a Ukrainą i konsekwencje, jakie z niej wynikają m.in. dla światowej gospodarki, mogą usprawiedliwiać decyzję w sprawie rezygnacji z sankcji zatrzymania wadium wykonawcy, który odmawia podpisania umowy.

Więcej na ten temat piszemy w poradzie:

Autor:

Redakcja