Wezwanie wykonawcy do złożenia wyjaśnień to uprawnienie zamawiającego powiązane z obowiązkiem poprawnego wyboru oferty

Stan prawny na dzień: 10.07.2017
48bd333e3fa751f716a06b68731511c90733b015-medium

Dokonując zestawienia uprawnienia wezwania wykonawcy do złożenia wyjaśnień w zakresie treści złożonej oferty oraz należytej oceny ofert wydaje się słusznym, iż regulacja art. 87 ust. 1 ustawy Pzp powinna być rozpatrywana w kategoriach kompetencji zamawiającego. A zatem zamawiający ma prawo żądać wyjaśnień, ale też obowiązek ich zażądania po to, by wypełnić powinność przeprowadzenia oceny ofert w sposób staranny i należyty. Zamawiający korzystając z tego uprawnienia, wyjaśnia złożone przez wykonawcę oświadczenie woli. Wyjaśnienie treści oferty stanowi swoiste „narzędzie” zamawiającego, dzięki któremu ma on możliwość pozyskania dodatkowych informacji. W przypadkach wątpliwości pozwala mu ono na należytą ocenę sytuacji (oferty) – wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 30 stycznia 2017 r.; sygn. akt 117/17.

Zamawiający może zwrócić się o wyjaśnienie do wykonawcy, nie tylko wtedy gdy ma wątpliwości w zakresie rzetelności złożonej oferty. Wolno mu w każdym przypadku skorzystać z tego uprawnienia, po to by wybór oferty był poprawny oraz by dokonanie wyboru było przejrzyste i czytelne.

Izba wskazuje za orzeczeniem Sądu Okręgowego we Wrocławiu w wyroku z 30 marca 2010 r. (sygn. akt X Ga 7/2010): „Artykuł 87 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych odnosi się do możliwości żądania od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Dotyczy to więc tej części oferty, która jest nieprecyzyjna, niejasna, dwuznaczna, budząca wątpliwości interpretacyjne, jest niedopatrzeniem, lub błędem niezamierzonym, opuszczeniem, lecz wyrażona w treści oferty. Nie dotyczy to tej części oferty, co do której wykonawca powinien był wskazać konkretne dane pozwalające na ocenę oferty lecz tego zaniechał”.

Źródło: Informator UZP nr 1/2017