Unieważnienie postępowania ze względu na jego nieusuwalną wadę

Stan prawny na dzień: 20.06.2022
Unieważnienie postępowania ze względu na jego nieusuwalną wadę

Unieważnienie postępowania stanowi czynność o charakterze wyjątkowym, która definitywnie kończy postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego i zamyka drogę wykonawcom do uzyskania zamówienia. Katalog przesłanek pozwalających unieważnić postępowanie ma charakter zamknięty. Nie może także podlegać wykładni rozszerzającej.

Zgodnie z art. 255 pkt 6 ustawy Pzp zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli jest ono obarczone nieusuwalną wadą, która uniemożliwia zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 17 marca 2022 r., sygn. akt KIO 483/22).

Zamawiający ma obowiązek unieważnić prowadzone postępowanie, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące przesłanki:

  • postępowanie jest obarczone wadą, czyli zamawiający naruszył w nim przepisy, które regulują jego prowadzenie,
  • wada ta jest niemożliwa do usunięcia (jeśli wada jest usuwalna, konieczne jest jej usunięcie - w takim przypadku nie ma możliwości unieważnienia postępowania),
  • stwierdzona wada postępowania musi być na tyle istotna, że uniemożliwia zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Artykuł 255 pkt 6 ustawy Pzp pozostaje w związku z art. 457 ust. 1 ustawy Pzp, w zakresie, w jakim wada postępowania może prowadzić do zawarcia umowy podlegającej unieważnieniu na podstawie przesłanek wskazanych w tych przepisach.

Unieważnienie postępowania powoduje, że nie zostaje osiągnięty cel procedury, a jest nim udzielenie zamówienia. Do spełnienia przesłanek z art. 255 pkt 6 ustawy Pzp musi wystąpić  związek przyczynowy między zaistniałą wadą a niemożnością zawarcia ważnej umowy. Dlatego aby unieważnić postępowanie zgodnie z art. 255 pkt 6 ustawy Pzp, należy przeanalizować okoliczności, które skutkują unieważnieniem umowy na podstawie art. 457 ust. 1 oraz art. 459 ust. 1 ustawy Pzp.

Autor:

Redakcja

Słowa kluczowe:
wadawada postępowania