Skorzystaj ze wskazówek związanych z przygotowaniem analizy potrzeb i wymagań według nowej ustawy Pzp

Stan prawny na dzień: 16.07.2021
Analiza potrzeb i wymagań

Obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. nowa ustawa Pzp w pewnym zakresie przemodelowuje dotychczasowe przepisy odnoszące się do zamówień publicznych. Nakłada ona na zamawiających wiele nowych, dotychczas nieistniejących obowiązków. Budzą one obawy co do prawidłowości ich wypełniania w codziennej praktyce zamówieniowej. Taką nowością jest konieczność sporządzania analizy potrzeb i wymagań, która ma poprzedzać niektóre postępowania zakupowe albo prowadzić do ich nieogłaszania.

Ustawodawca zdecydował się wprowadzić do nowej ustawy Pzp obowiązek analizy potrzeb i wymagań. Dotyczy on zamawiających publicznych i sytuacji wszczęcia postępowania o wartości równej lub przekraczającej progi unijne w głównej. Analiza potrzeb i wymagań ma przede wszystkim zapewnić realizację jak najbardziej przemyślanych i racjonalnych zakupów.

W praktyce analiza potrzeb i wymagań ma także zwiększyć efektywność udzielania zamówień publicznych i zmotywować zamawiających do tego, by sięgali po produkty lepszej jakości, innowacyjne, których realizacja odbywać się będzie na najwyższym poziomie.

Obowiązek ten uregulowany w nowej ustawie Pzp jest znacząco odformalizowany i zamawiający mają dość dużą swobodę w jego realizacji. Powinni jednak pamiętać o kilku prostych zasadach przygotowania takiej analizy. O szczegółach piszemy m.in. w artykule „Analiza potrzeb i wymagań zamawiającego w nowym Pzp”. Wzór dokumentu znajdziesz tutaj: Analiza potrzeb i wymagań – wzór.

Autor:

Justyna Andała-Sępkowska

Justyna Andała-Sępkowska

Justyna Andała-Sępkowska

Prawnik z wieloletnią praktyką w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego. Autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień...