Samorządy mają łatwiej z przetargami na sprzedaż nieruchomości

Stan prawny na dzień: 09.08.2013
48698292

Termin wniesienia wadium na 3 dni przed planowanym postępowaniem o zamówienie publiczne oraz sposób publikacji ogłoszenia o przetargu to wynik przyjętego przez rząd rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości.

Ministerstwo transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, które było autorem nowych regulacji prawnych postawiło sobie za cel przede wszystkim zapewnienie większej skuteczności zamówień publicznych na zbycie nieruchomości. Do tej pory samorządy zmagały się z takim problemem, że oferenci biorący udział w pierwszym przetargu celowo nie byli aktywni i wstrzymywali się od zaoferowania ceny wyższej niż wywoławcza. W ten sposób wymuszali niejako na samorządach, aby te zorganizowały kolejne postępowanie. Wówczas jednak cena wywoławcza ustalana była na niższym poziomie, a tym samym ceny ofert mogły być na niższej wysokości.

Nowe przepisy rozporządzenia zobowiązują uczestnika procedury przetargowej do przedstawienia dowodu wniesienia wadium przed otwarciem przetargu. Ponadto dla nieruchomości, których cena wywoławcza jest wyższa niż równowartość 10.000 euro, wyciąg z ogłoszenia o przetargu ogłasza się w prasie o zasięgu obejmującym co najmniej powiat, na terenie którego położona jest nieruchomość. Zamawiający musi to zrobić z 30 dniowym wyprzedzeniem. Jeżeli cena wywoławcza jest wyższa niż równowartość 100.000 euro, ogłoszenie o przetargu powinno być zamieszczone na
2 miesiące przed wyznaczonym terminem postępowania o zamówienie publiczne w prasie codziennej ogólnokrajowej. W przypadku natomiast nieruchomości, dla których cena wywoławcza jest wyższa niż równowartość 10.000.000 euro, wyciąg z ogłoszenia o przetargu zamieszcza się co najmniej dwukrotnie – po raz pierwszy na 2 miesiące, po raz drugi na 30 dni przed wyznaczonym terminem transakcji.

Pełna treść ogłoszenia o zamówieniu dotyczącym zbycia nieruchomości będzie publikowana na stronach internetowych konkretnego urzędu bądź w Biuletynie Informacji Publicznej. Natomiast w prasie zamieszczany będzie tylko wyciąg z ogłoszenia z podstawowymi danym. W ten sposób samorządy zaoszczędzą na kosztach związanych z publikacją.



Źródło:

www.premier.gov.pl