Referencja powinna potwierdzać należyte wykonanie całego zamówienia, a nie jego części

Stan prawny na dzień: 27.06.2017
ed323180ce9db0f893f7c3645f1449ef8704ee0b-medium

Należyte wykonanie zrealizowanej usługi może być potwierdzone jedynie dokumentem stwierdzającym jej wykonanie w całości. W części może być potwierdzone należyte wykonanie zamówienia, jeżeli usługa jest nadal realizowana i dotyczy świadczeń ciągłych lub okresowych.

Za absolutnie nieuzasadnione należy uznać stanowisko zamawiającego, który dokonał proporcjonalnego podziału usługi wskazanej w referencji, mając na względzie okres, w którym ówczesny zamawiający potwierdził jej należyte wykonanie i ten, co do którego takiego potwierdzenia nie ma. Przyjął następnie do oceny tylko tę część usługi, której należyte wykonanie potwierdzono (wyrok KIO z 24 stycznia 2017 r.; sygn. akt 2444/17).

W ocenie Izby zamawiający pozytywnie zweryfikował usługę z poz. 1 wykazu usług, choć przystępujący nie wykazał jej należytego wykonania. Nie można pominąć, że przedmiotowa usługa została zrealizowana 30 listopada 2015 r., ale fakt jej należytej realizacji nie został potwierdzony w przedłożonej referencji.

Należy zauważyć, jak trafnie wskazał odwołujący, że sporną referencją przystępujący mógł się posługiwać nawet nie do 17 lutego 2016 r., ale jedynie w trakcie wykonywania zamówienia. W sytuacji, w której zamówienie zostało zrealizowane, niezbędne było należyte potwierdzenie jego wykonania a nie wykonywania.

Z tych powodów Izba uznała, że choć brak podstaw do stwierdzenia, iż sporna usługa nie została zrealizowana na warunkach wskazanych w treści wykazu usług, to z całą pewnością nie można przyjąć, że została zrealizowana należycie. To z kolei powoduje, że spełnienie spornego warunku udziału w postępowaniu nie zostało przez przystępującego wykazane.

Odmienna jest jednak, niż wskazywał to odwołujący, ocena Izby, co do konsekwencji takiego stanu rzeczy. Otóż, zdaniem KIO, zamawiający nie miał podstaw do wykluczenia przystępującego z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 12 w zw. z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, natomiast był zobowiązany, w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, do wezwania przystępującego do:

  • uzupełnienia referencji potwierdzającej należyte wykonanie usługi z poz. 1 wykazu usług albo
  • poprawienia wykazu i zastąpienia usługi z poz. 1 inną i przedłożenia dokumentu, potwierdzającego należyte jej wykonanie lub wykonywanie (w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych).

Źródło: Informator UZP nr 1/2017