Przynależenie do grupy kapitałowej nie musi być problemem

Stan prawny na dzień: 21.01.2014
41387053

Nieuzupełnienie listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej nie upoważnia zamawiającego do zatrzymania wadium wykonawcy.

Z postępowania o zamówienie publiczne wyklucza się wykonawców, którzy należąc do tej samej grupy kapitałowej złożyli odrębne oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w tym samym postępowaniu (art. 24 ust. 2 pkt 5 ustawy Pzp). Istnieje jednak jedne wyjątek od tej zasady. Wykonawcy muszą wykazać, że istniejące między nimi powiązania nie prowadzą do zachwiania uczciwej konkurencji pomiędzy wykonawcami w postępowaniu o udzielenie zamówienia. W tym celu oferenci mają obowiązek złożyć, wraz z ofertą lub wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, listę podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, bądź informację o braku przynależności do takiej grupy (art. 26 ust. 2d ustawy Pzp).

Takie dokumenty mają niejako charakter oświadczeń wiedzy lub odpowiednio oświadczeń wykonawcy. Przy czym nie są to oświadczenia, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp i dlatego nie są wskazane w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z dnia 19 lutego 2013 r.).

Autonomiczny charakter oświadczeń powoduje również to, że nie ma zastosowania art. 46 ust. 4a ustawy Pzp mówiący o tym, że zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca nie uzupełnił wymaganych od niego dokumentów lub oświadczeń. Lista podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, bądź informację o braku przynależności do takiej grupy nie należą bowiem do rodzaju dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp.

Źródło:

Informator Urzędu Zamówień Publicznych (nr 1/2014)