Przejściowa stawka VAT na energię elektryczną w tarczy inflacyjnej a zamówienia publiczne

Stan prawny na dzień: 14.02.2022
Przejściowa stawka VAT na energię elektryczną w tarczy inflacyjnej a zamówienia publiczne

W okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. obowiązuje przejściowa stawka VAT dla energii elektrycznej w wysokości 5%. Do 31 stycznia 2022 r. VAT na energię elektryczną wynosił 23%. Zmianę wprowadzono w art. 1 ustawy z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 196). Ustawa została ogłoszona w Dz.U. w dniu 27 stycznia 2022 r. Pojawiają się słuszne pytania, czy np. zmieniać umowy na zamówienia dostaw energii elektrycznej i jak to zrobić? Polecam Twojej uwadze nowe porady na ten temat.

Jeśli Ty też stoisz przed dylematem, jak podejść do problemu VAT w umowach na dostawy energii elektrycznej bądź masz wątpliwości, jak procedować w trwających postępowaniach na dostawy energii polecam artykuły z odpowiedziami na poniższe pytania.

Czy zmienić umowę na dostawę energii elektrycznej po zmianie VAT w tarczy inflacyjnej?

Pytanie

Czy w związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej należy aneksować umowy, na podstawie zapisu istniejącego w umowie w brzmieniu:

„1. Zakazuje się zmian postanowień niniejszej umowy w stosunku do treści oferty, za wyjątkiem niżej wymienionych możliwości i warunków dokonania takiej zmiany:

a)      Zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmiany wynagrodzenia brutto w tym cen jednostkowych w przypadku zmiany przepisów obowiązujących dotyczących podatku VAT;  

b)      Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany postanowień umowy, których konieczność wprowadzenia jest wynikiem zmian obowiązującego prawa bądź działań organów państwowych, samorządowych, sądowych lub administracyjnych (…)”?

Przejściowa stawka VAT na energię elektryczną w tarczy inflacyjnej a trwające postępowania na dostawy energii

Pytanie

Zamawiający ogłosił przetarg na dostawę energii elektrycznej (procedura unijna). Otwarcie ofert odbyło się 3 lutego 2022 r. Od 1 lutego 2022 r. obowiązuje przejściowa 5%-owa stawka VAT na energię elektryczną (zgodnie z ustawą z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2022 r. poz. 196), która będzie obowiązywać do 31 lipca 2022 r. Do zamawiającego wpłynęły 2 oferty (oferta nr 1 w dniu 1 lutego oraz oferta nr 2 w dniu 3 lutego 2022 r.) ze stawką 23%.

Jaką stawkę VAT powinni podać w ofertach wykonawcy w postępowaniu na dostawę energii elektrycznej od 1 lutego 2022 r.? Czy oferty są do uratowania, biorąc pod uwagę, że są porównywalne, gdyż określone w nich ceny będące przedmiotem porównania zostały obliczone z zachowaniem tych samych reguł?

Autor:

Redakcja