Prokuratura bada, czy przetarg wojskowy za 13 mln zł był ustawiony

Stan prawny na dzień: 04.11.2013
kajdanki

Zatrzymanie dwóch mężczyzn podejrzanych o organizowanie nieuczciwych przetargów – to wynik wspólnego działania pomorskiej policji i Żandarmerii Wojskowej. Nieprawidłowości dotyczyły postępowań na ochronę obiektów wojskowych realizowanych przez Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie. 

W ubiegłym tygodniu policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali menadżera regionalnego jednej z firm świadczącej usługi ochrony dla obiektów wojskowych. Zatrzymany został również wojskowy z Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie. Z dotychczasowych ustaleń pomorskiej policji wynika, że przetarg o wartości około 13 milionów zł został ustawiony przez żołnierzy oraz przedstawicieli firm cywilnych. Oficjalne zarzuty mają zostać przedstawione zatrzymanym w środę.

Zmowa cenowa i inne przestępstwa

Zarzuty stawiane zatrzymanym to m.in. zmowa cenowa, której celem było wygranie przetargu przez dużą firmę ochroniarską za możliwie najwyższą cenę. Ponadto wykryto nieprawidłowości podczas realizacji umowy o świadczenie usług w zakresie ochrony obiektów i mienia powodujących straty w majątku Sił Zbrojnych RP oraz narażające obiekty wojskowe na realne zagrożenie. Za tego typu przestępstwo grozi im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wspólne działania policji i Żandarmerii Wojskowej ujawniły także, że zatrzymane osoby dopuściły się szeregu innych przestępstw m.in. przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenia nieprawdy oraz nieprawidłowości w ochronie informacji niejawnych. „Nie wykluczamy kolejnych zatrzymań w tej sprawie” – poinformował Michał Sienkiewicz z biura prasowego pomorskiej policji.

To nie pierwszy ustawiony przetarg w wojsku

Ubiegłotygodniowa akcja policjantów z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej to już kolejna w ostatnim czasie tego typu sprawa dotycząca nieprawidłowości w ochronie obiektów wojskowych. W drugiej połowie września Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu postawiła zarzuty ośmiu osobom – wojskowym i cywilom – podejrzanym o ustawienie przetargu na ochronę obiektów wojskowych w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl