Pełna elektronizacja procedur krajowych dopiero od 2020 roku

Stan prawny na dzień: 23.07.2018
737180cc45e0e4a8e2d0f464172844aa50d8b0a7-medium

Sejm uchwalił zmiany w Prawie zamówień publicznych oraz w ustawie nowelizującej Prawo zamówień publicznych z 2016 roku, które przesuwają w czasie elektronizację postępowań o zamówienia publiczne poniżej unijnych progów. Przepisy dotyczą zamawiających innych niż centralni. 

Projektowane przepisy przewidują, że pełna elektronizacja dotycząca procedur o niższych wartościach prowadzonych przez zamawiających innych niż centralni, zostanie przesunięta z 18 października br. na 1 stycznia 2020 roku. Zmiany obejmują regulacje dwóch ustaw:

  • z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.),
  • z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy  ̶  Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1020).

Ustawodawca daje w ten sposób czas na pełne wdrożenie modelu docelowego zakładającego funkcjonowanie centralnej Platformy e-Zamówień, z którą będą zintegrowane Portale e-Usług.

Przyjęte zmiany doprecyzowują również przepisy regulujące elektronizację zamówień publicznych, wdrożonych ustawą z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Procedury unijne powinny zostać zelektronizowane zgodnie z planem w październiku br. Nowe przepisy mają wejść w życie 17 października 2018 r. Aktualnie projekt zmian trafił do Senatu.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Opracowanie:

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki,

od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...