Kredyt na budowę domu w 2022: oto wszystko, co musisz wiedzieć

Stan prawny na dzień: 02.02.2022
Kredyt na budowę domu w 2022: oto wszystko, co musisz wiedzieć

Podpisanie umowy kredytowej zawsze wiąże się z określonym ryzykiem. W oczywisty sposób rośnie wraz z kwotą zobowiązania. Warto poznać najważniejsze informacje dotyczące kredytu na budowę domu w niepewnym 2022 roku.

Budowa domu na kredyt: czy wciąż się opłaca?

Pandemia koronawirusa wpłynęła w znacznym stopniu na kondycję gospodarki, w tym również sektora mieszkaniowego. Niestety wyraźnie zwiększyła się również zarówno cena działek, jak i usług budowlanych. Budowa domu stała się zdecydowanie droższa. Ostatnie dane z rynku kredytowego przed podwyżką stóp procentowych pokazują jednak, że zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi, w tym kredytami na budowę domu, wciąż jest wysokie. Szacuje się, że w 3. kwartale 2021 roku wartość udzielonych w tym okresie zobowiązań przekroczyła 23 mld złotych. W porównaniu rok do roku jest to wzrost aż o 64%. Niestety, ale wiele wskazuje na to, że sytuacja kredytobiorców w 2022 roku będzie zdecydowanie trudniejsza.

Jak znaleźć kredyt na dom?

Oczywiście coraz bardziej skomplikowana sytuacja gospodarcza oraz wyższe koszty samego zobowiązania nie oznaczają, że marzenia o budowie własnych czterech kątów trzeba odkładać w czasie. Z pewnością należy jednak zdecydowanie lepiej przygotować się do całej procedury i stawiać przede wszystkim na sprawdzoną wiedzę. Optymalny kredyt na budowę domu uda się znaleźć dzięki serwisowi BlogKredytowy.pl. Zgromadzone informacje pozwolą lepiej odnaleźć się w skomplikowanym świecie produktów bankowych oraz poznać wszystkie procedury niezbędne do uzyskania środków.

Rosnące stopy procentowe

Każda osoba spłacająca kredyt lub zainteresowana jego zaciągnięciem przygląda się wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Stawka WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) ma znaczny wpływ na koszty, z jakimi wiążą się kredyty ze zmienną stopą oprocentowania. Jednocześnie to właśnie one cieszą się największą popularnością wśród klientów polskich banków. Na początku roku stopa referencyjna wzrosła do 2,25%, a jeszcze niedawno było to zaledwie 0,10%.

Z perspektywy kredytobiorcy oznacza to jedno: zdecydowanie wyższe raty. W związku z tym szczególnie narażone na wzrost wydatków są osoby spłacające wysokie zobowiązania, takie jak kredyt na budowę domu i zakup działki. Warto mieć jednak świadomość, że w ofercie banków są również obecne kredyty z czasowo stałą stopą oprocentowania. Pozwalają – przynajmniej na okres kilku lat – uniezależnić się od decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Poznaj warunki banku

Procedura udzielenia kredytu hipotecznego, zwłaszcza kredytu na budowę domu, jest skomplikowana. Wymaga nie tylko zapewnienia odpowiedniej zdolności kredytowej i wkładu własnego, ale również spełnienia określonych warunków formalnych, np. otrzymywania dochodów z akceptowanego przez bank źródła, wykazania stosownego stażu pracy lub typu umowy, na podstawie której wypłacane jest wynagrodzenie. W związku z tym kredyt na budowę domu dla młodych małżeństw, gdzie małżonkowie dopiero rozpoczęli swoją karierę, może być trudny do uzyskania. Warto skonsultować się z doradcą kredytowym, który wskaże instytucje cechujące się bardziej liberalnym podejściem i podpowie, w jaki sposób rozwiązać potencjalne problemy.

Procedura przy kredycie na budowę domu

Rozpatrywanie wniosku i wypłata środków w przypadku kredytu na dom znacząco różnią się od procedur towarzyszących standardowym kredytom hipotecznym. Wynika to przede wszystkim z faktu przeznaczania funduszy na inwestycje, która jeszcze nie istnieje, co z perspektywy banku oznacza znacznie większe ryzyko. Kredyt na budowę domu jest wypłacany w transzach. Przed przyznaniem kolejnej puli środków konieczne jest udokumentowanie pozytywnego zakończenia zaplanowanych wcześniej robót budowlanych.

Wobec tego już na etapie składania wniosku o kredyt konieczne będzie dostarczenie planu i harmonogramu budowy. Oczywiście przewidzenie wszystkich kosztów, zwłaszcza w tak niepewnych czasach, może być trudne. W związku z tym warto postawić na współpracę z profesjonalistami i założyć pewien margines błędu, który umożliwi kontynuowanie inwestycji i spokojne domykanie kolejnych etapów budowy.

Artykuł partnera

Słowa kluczowe:
budowakredyt