Załóż konto testowe

Dostęp na 48h za darmo!

Wypróbuj bez ograniczeń
Poleć znajomemu

Koronawirus a możliwość zmiany umów z terminem realizacji na kwiecień 2020 roku

Dodano: 23 marca 2020
Koronawirus a możliwość zmiany umów z terminem realizacji

Zamawiający na początku listopada 2019 roku ogłosił postępowanie przetargowe na organizację tzw. zielonych szkół dla uczniów klas III z terenu gminy. W grudniu 2019 roku podpisano umowę z wybranym wykonawcą. Termin realizacji zamówienia ustalono na kwiecień 2020 roku. Zamawiający nie przewidział możliwości zmiany tego terminu na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp.

Dnia 9 marca br. dolnośląskie kuratorium oświaty wydało zalecenie odwołania wszelkich wyjazdów poza teren województwa. Zamawiający nie chce odstępować od umowy na podstawie art. 145 ustawy Pzp, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością prowadzenia w terminie późniejszym nowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Co można zrobić w obecnej sytuacji zagrożenia epidemią koronawirusa, aby przesunąć termin wyjazdu dzieci? Czy wolno w tej sytuacji skorzystać z art. 144 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp i przesunąć termin wykonania umowy bez zmiany wynagrodzenia wykonawcy?

W czasie występującego zagrożenia epidemią koronawirusa moim zdaniem za dopuszczalną można by uznać zmianę umowy na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp polegającą na przesunięciu terminu realizacji umowy (tj. wyjazdu dzieci na zieloną szkołę).

W opisanym przypadku zamawiający nie przewidział zmiany terminu realizacji zamówienia, a przyjmuje się − co do zasady − że taka zmiana ma istotny charakter.

Pełną treść artykułu znajdziesz w zakładce Porady Koronawirus a możliwość zmiany umów z terminem realizacji na kwiecień 2020 roku.

Załóż konto testowe

Zyskaj dostęp do wszystkich treści na 48h za darmo!

48-godzinne testy portalu to:

48h

Dostępu za darmo
  • Brak opłat!
  • Dostęp do 5128 porad prawnych o Pzp i aktualnego słownika CPV!
  • Nawet 1500 ogłoszeń o nowych przetargach i zleceniach każdego dnia!
  • 25 szkoleń wideo nt. praktycznej strony zamówień publicznych!
> Wypróbuj bez ograniczeń przez 48h
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Bezpłatne webinarium!

Obowiązki zamawiającego w nowym Prawie zamówień publicznych

Sprawdź, co się zmieni, a co będzie nowe!

Transmisja online

22 kwietnia (środa), godz. 10-11

Zapisz się już dziś >> 

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Porady

Sposoby na zapewnienie ciągłości usług po nieudanym przetargu na nową umowę

Pytanie: Prowadzimy przetarg nieograniczony w procedurze unijnej na sukcesywne świadczenie usług rezerwacji miejsc noclegowych oraz usług cateringowych. Zamawiający unieważnił postępowanie, ponieważ jedyna złożona oferta...

karol-jaworski
Karol Jaworski
06.04.2020
Czytaj więcej »
Warunki korekty oferty pod kątem zaproponowanych wag i ilości produktów

Pytanie: Prowadzę przetarg nieograniczony na dostawę nabiału o wartości poniżej progu unijnego. W formularzu cenowym w jednej z pozycji wymagaliśmy dostawy jogurtu naturalnego w op. 300−500 g w ilości 400 kg. Wykonawca...

krzysztof-hodt
Krzysztof Hodt
03.04.2020
Czytaj więcej »

Aktualności

Ogólnopolska akcja "Roboty dla szpitali" - przyłącz się i wspomóż walkę z COVID-19
Dzisiejszy czas nie jest łatwy zarówno dla nas, jak i dla wielu naszych Klientów. Wszyscy zastanawiamy się czy i jak możemy pomóc. Szczególne wsparcie potrzebne jest teraz służbie zdrowia, która jest na pierwszej linii walki z pandemią.
06.04.2020 Czytaj więcej »
Nowelizacja ustawy o COVID-19 – najważniejsze zmiany w przetargach
Dnia 31 marca br. opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji...
Ocena referencji wykonawcy – praktyczne aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę Cz. II
Niewłaściwa ocena referencji i błędy w tym zakresie mogą być nawet przedmiotem zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dlatego tak ważne jest, aby weryfikacja wykonawcy pod kątem tego, czy potwierdził wykazywane doświadczenie...

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel