Kiedy warunek jest proporcjonalny do przedmiotu zamówienia, a kiedy nie?

Stan prawny na dzień: 14.11.2018
warunek proporcjonalny

Ocena proporcjonalności określonego warunku udziału w postępowaniu musi być dokonywana przez pryzmat konkretnego przedmiotu zamówienia (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 10 sierpnia 2018 r., sygn. akt KIO 1481/18).

Wymóg wykazania się doświadczeniem na poziomie co najmniej 50% obecnego zamówienia nie jest nadmiernie wygórowany i nie narusza zasady określonej w art. art. 22 ust. 1a ustawy Pzp. Wprowadzony przez zamawiającego warunek nie eliminuje bowiem w sposób nieuzasadniony wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia.

Okoliczność, że z uwagi na sformułowany warunek o zamówienie nie mogą ubiegać się wszystkie podmioty działające na rynku, nie oznacza, iż powinien on być traktowany jako utrudnienie uczciwej konkurencji. Nie jest to także równoznaczne z tym, że jego wprowadzenie wykracza poza realizację celu, któremu ma służyć, tj. dopuszczenia do udziału w postępowaniu wyłącznie wykonawców, którzy dają rękojmię prawidłowej realizacji zamówienia.

W każdym przypadku, dokonując oceny, czy warunek został określony na poziomie proporcjonalnym do przedmiotu zamówienia i w sposób umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do jego należytego wykonania, uwzględnienia wymaga:

  • przedmiot zamówienia i
  • warunki jego świadczenia.
Autor:

Agata Hryc-Ląd

praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów Zamówień Publicznych, szkoleniowiec, jest doradcą i autorką komentarzy oraz publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych, obecnie koordynuje projekty środowiskowe, współfinansowane ze środków europejskich i „funduszy norweskich” w Państwowym Instytucie Badawczym

Agata Hryc-Ląd

Agata Hryc-Ląd

specjalistka z zakresu zamówień publicznych zawodowo związana z największą instytucją zamawiającą w Polsce działającą w branży inwestycji infrastrukturalnych, uczestniczka procesu legislacyjnego...