Załóż konto testowe

Dostęp na 48h za darmo!

Wypróbuj bez ograniczeń
Poleć znajomemu

Jak wybrać idealny szablon CV?

Dodano: 6 kwietnia 2021
marten-bjork-6dW3xyQvcYE-unsplash(1)

Dobrze napisane CV to jeszcze nie wszystko. Bardzo dobrze o kandydacie mówi również projekt graficzny szablonu CV. Czytelna czcionka w połączeniu z atrakcyjną treścią przyciąga uwagę pracodawców. Na szczęście dla tych, których pisanie CV dopiero czeka, istnieje kilka przydatnych narzędzi. Jednym z nich jest kreator CV, z którego pomocą zyskasz darmowe szablony CV. Korzystając z nich, stworzysz dokument, który wyróżni Cię pośród potencjalnej konkurencji.

Przykładowe CV — jakie powinno być?

Na wstępie warto powiedzieć, że coś takiego jak jeden określony wzór CV nie istnieje. Przekonasz się o tym, szukając w Internecie — wyszukiwarka wskaże Ci wiele różnych szablonów.  Jakie więc powinno być dobre CV? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że musi być ono indywidualne i czymś się wyróżniać. Twój przyszły pracodawca otrzyma bowiem setki identycznych życiorysów, na które zapewne rzuci pobieżnie okiem. Ważne więc, by zwrócono uwagę właśnie na Twoje CV. Pomocne są w tym gotowe szablony CV, które dostępne są w kilku wersjach. Standardowe szablony CV to dokumenty o biało- czarnej kolorystyce. Wyróżnij się więc na tle innych i zastosuj jedną z poniższych sztuczek!

Mały, prosty ornament

Standardowe wzory CV rzadko kiedy dopuszczają do siebie kolory. Zastosuj więc niewielką ramkę graficzną, w której zamkniesz treść dokumentu. Nie zapominaj o tym, by była delikatna i utrzymana w stonowanych, eleganckich kolorach. Świetnie sprawdzą się w tej roli: granat, zieleń, bordo oraz beże.

Wyróżnione nagłówki

W treści CV warto również zaznaczyć wyraźniej tytuły nagłówków. Treści takie jak: dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy umiejętności dodatkowe, powinny zostać podkreślone lub pogrubione. Warto umieszczać je na tłach w stonowanych kolorach.

Wypunktowania

Użycie punktatorów sprawia, że Twój życiorys staje się jeszcze bardziej przejrzysty. Listy możesz umieścić w sekcjach związanych z dodatkowymi umiejętnościami lub zainteresowaniami.

Jak napisać CV? — praktyczne wskazówki

Tworząc swój życiorys, należy także pamiętać o jednej, prostej zasadzie — „im mniej, tym lepiej”. Oznacza to, że we wszystkim należy zachować umiar. Nawet przy wybieraniu ilości i wielkości ozdobników. Dlaczego tak jest? Niestety granica pomiędzy dobrym gustem, a kiczem może tu być bardzo cienka. Wybierając gotowy wzór CV, należy pamiętać o tym, ze ma być on przejrzysty i schludny. Ważne jest jednak, by dokument ten spełniał poniższe wymagania.

1. Dobrej jakości grafika

Tworzenie CV ze zdjęciem od lat jest już uznane za normę. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się tu profesjonalne zdjęcie, na białym tle i w eleganckim ubraniu.

2. Jasne tło

Życiorys nie powinien być projektowany na kolorowych arkuszach papieru, czy z użyciem szablonu o kolorowym tle.

3. Prosty, ale interesujący szablon

Szablon CV powinien być elegancki, ale i skromny. Nie powinien więc zawierać zbyt dużo ozdobników oraz fantazyjnych elementów. Treść dokumentu powinna być wypisana czytelną czcionką. Nie oznacza to jednak, że musi to być „oklepana” czcionka, która pojawi się na większości innych aplikacji.

4. Krótko i na temat

Życiorys powinien zawierać najważniejsze informacje. Należy w nim również ująć najważniejsze, podstawowe informacje. Pracodawca nie musi przecież na podstawie Twojego CV dowiadywać się o Tobie wszystkiego. Umieść informacje ważne, które utwierdzą go o tym, że będziesz dobrym wyborem. Jeżeli będzie ciekawe więcej — zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

5. Kluczowe formaty CV

Format, w jakim chcesz zapisać plik, a następnie odesłać go na podany w ofercie pracy adres mailowy — ma ogromne znaczenie. Pamiętaj, że nie każdy format pliku może otworzyć się na innych urządzeniach. Do najbardziej popularnych i cenionych formatów należą pliki zapisywane w .doc oraz .pdf. Bardzo często pracodawcy również drukują wszystkie nadesłane przez chętnych zgłoszenia. Dlatego warto się upewnić, jak Twoje CV będzie się prezentowało po wydrukowaniu na kartce. Jeżeli druk nie budzi Twoich zastrzeżeń — możesz śmiało załączyć dokument do swojej aplikacji!

Czy szablon CV ma znaczenie?

Dawniej wychodzono z założenia, że tylko kompetencje mają znaczenie. Rynek pracy stał się jednak bardziej wymagający, a znalezienie wymarzonej pracy może czasami wydłużać się w nieskończoność. Dlatego warto delikatnie dopomóc swojemu szczęściu. Dobry szablon CV wybrany na https://bananacv.com/ nie zastąpi w życiorysie rubryk związanych z doświadczeniem zawodowym. Nie wypełni również luk związanych z brakiem odpowiedniego wykształcenia itp. Skorzystanie z takiego szablonu wyróżni Cię jednak na tle innych aplikantów, którzy posiadają podobne predyspozycje zawodowe do Twoich. Dzięki temu przyszłemu pracodawcy łatwiej będzie wyłowić Twoje CV spośród nadesłanych przez innych specjalistów. W sytuacjach, w których o jeden etat rywalizuje wiele osób o podobnych kwalifikacjach, bardzo często decydują drobne szczegóły. Nie jest to jednak w żadnym wypadku kwestią przypadku. O tym, czy dostaniesz się do dalszych etapów rekrutacji, decyduje Twoje Curriculum Vitae. Skorzystaj wiec z gotowego wzoru i przekonaj się, że to działa.

Artykuł sponsorowany

Załóż konto testowe

Zyskaj dostęp do wszystkich treści na 48h za darmo!

48-godzinne testy portalu to:

48h

Dostępu za darmo
  • Brak opłat!
  • Dostęp do 5128 porad prawnych o Pzp i aktualnego słownika CPV!
  • Nawet 1500 ogłoszeń o nowych przetargach i zleceniach każdego dnia!
  • 25 szkoleń wideo nt. praktycznej strony zamówień publicznych!
> Wypróbuj bez ograniczeń przez 48h
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Obejrzyj webinarium

Środki ochrony prawnej w nowej ustawie Pzp

21 kwietnia, godz. 10-11

Transmisja online

Zapisz się już dziś >> 

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Porady

Plan postępowań opublikowany w grudniu 2020 roku – czy zastosować do niego nowe regulacje Pzp?

Pytanie: Sesja budżetowa odbyła się 11 grudnia 2020 r. Plan zamówień publicznych zamieściłam na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej 29 grudnia 2020 r. Rozumiem, że nie muszę w styczniu 2021 roku zamieszczać go dodatkowo...

krzysztof-hodt
Krzysztof Hodt
16.04.2021
Czytaj więcej »
Czy przewidując prawo opcji, trzeba od razu zagwarantować w budżecie środki na jej realizację?

Pytanie: Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego (gmina). Czy podpisując umowę na sukcesywne dostawy masy asfaltowej z wykorzystaniem prawa opcji (na poziomie 30% przewidywanych dostaw), musimy mieć zabezpieczone w budżecie...

Czytaj więcej »

Aktualności

Jak interpretować konieczność bezpośredniego udziału konsorcjanta w realizacji kontraktów, które wykazuje?
Nowe regulacje ustawy Pzp nakładają na zamawiających dodatkowy obowiązek związany z badaniem doświadczenia wykonawców potwierdzanego w ramach umów realizowanych w konsorcjum. Ustawodawca wymaga bowiem wykazania przez taki podmiot robót budowlanych...
Zamawiający może ograniczyć w postępowaniu konkurencję, ale po spełnieniu określonych warunków
Kluczowe dla oceny, czy warunek został określony w proporcjonalny sposób, jest udzielenie odpowiedzi, czy stopień ograniczenia konkurencji uzasadniają potrzeby zamawiającego. Należy także stwierdzić, czy warunek w brzmieniu opisanym przez...
Mediacja i koncyliacja jako sposoby rozwiązania sporów w czasie realizacji umowy o zamówienie
Nowa ustawa Prawo zamówień publicznych z 11 września 2019 r. wprowadziła do zamówień publicznych możliwość zawierania ugód w drodze pozasądowych metod rozwiązywania sporów – głównie koncyliacji i mediacji. Istotne jest to, że rozwiązania te znajdują...

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel