Elektroniczne zamówienia publiczne coraz bliżej

Stan prawny na dzień: 04.01.2013

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął opracowany przez Urząd Zamówień Publicznych „Plan Informatyzacji Zamówień Publicznych w Polsce”, którego głównym celem jest stworzenie i uruchomienie systemu e-zamówień.

Już niedługo możliwe będzie przeprowadzenie w pełni elektronicznego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Bezpośrednimi beneficjentami przygotowanego przez UZP projektu mają być wykonawcy (przedsiębiorcy i osoby prywatne) oraz zamawiający.

Główne cele planu

Plan informatyzacji ma stworzyć podstawy organizacyjne oraz prawne, które pozwolą na przeprowadzenie w pełni elektronicznego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Dokument zakłada też utworzenie systemu e-zamówień. Ma on obsługiwać realizację zamówienia publicznego od momentu publikacji ogłoszenia o przetargu aż do wyboru najkorzystniejszej oferty. Docelowo mógłby także wspierać cały proces realizacji zamówienia poprzez późniejszą obsługę zawartych już umów. Z elektronicznego systemu mają korzystać nie tylko podmioty pochodzące z Polski i Unii Europejskiej, lecz również z państw trzecich.

Korzyści z elektronizacji

Urząd Zamówień Publicznych twierdzi, że zastosowanie rozwiązań elektronicznych w procesie udzielania zamówień publicznych, przyczyni się do:

  • otwarcia rynku zamówień publicznych dla nowych wykonawców, w tym małych i średnich przedsiębiorstw,
  • zwiększenia konkurencyjności postępowań poprzez szybszy dostęp wykonawców do informacji o prowadzonych postępowaniach przetargowych, ich przebiegu oraz do pełnej dokumentacji realizowanych procedur,
  • przyśpieszenia i uproszczenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego,
  • ograniczenia kosztów generowanych w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego,
  • przyśpieszenia procedury wyboru najkorzystniejszej oferty, a tym samym sprawniejsze przystąpienie wykonawców do realizacji zamówień i szybsze uzyskanie wynagrodzenia,
  • wzmocnienia przejrzystości procedur,
  • szybszego dostępu obywateli do rezultatów udzielonych zamówień,
  • efektywnego i przejrzystego wydatkowania środków publicznych oraz
  • skutecznego działania administracji publicznej.
Źródło: www.uzp.gov.pl

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl