6 ważnych pytań i odpowiedzi UZP dotyczących wypełnienia sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych, cz. I

Stan prawny na dzień: 30.01.2017
25807622afc3fe5290b63d81a181be374ef330f7-medium

W związku z wydaniem nowego aktu prawnego regulującego tematykę sprawozdania wielu uczestników przetargów ma wątpliwości związane z przygotowaniem tego dokumentu. Poniżej skrót najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących tego tematu opublikowanych na stronach UZP.

1.      Czy w sprawozdaniu należy uwzględnić postępowania o udzielenie zamówień

publicznych prowadzone w 2016 roku jeśli umowę zawarto w 2017 roku? Czy sprawozdanie powinno uwzględnić umowy zawarte wcześniej ale wykonywane w 2016 roku?

Obowiązkowi sprawozdawczemu w zakresie udzielonych zamówień będą podlegać tylko te umowy, które zostały zawarte w roku kalendarzowym, za który składane jest dane sprawozdanie. W sprawozdaniu za 2016 rok należy zatem uwzględnić jedynie umowy zawarte w 2016 roku.

2.      Czy sprawozdanie powinno uwzględniać wydatki na opłaty sądowe i administracyjne?

Tego rodzaju wydatki nie podlegają definicji zamówienia publicznego. W związku z tym nie należy ich uwzględniać w sprawozdaniu.

3.      Czy na potrzeby sporządzania sprawozdania zamówienia udzielone z wyłączeniem stosowania procedur określonych przepisami ustawy Pzp o wartości powyżej 30.000 euro należy grupować według kodów CPV?

W celu przekazania w rocznym sprawozdaniu informacji o zamówieniach o wartości poniżej 30.000 euro, zamawiający nie posługują się kodami CPV. Wskazują jedynie łączną wartość takich zamówień.

4.      Czy zamawiający będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza jedno sprawozdanie także w zakresie swoich jednostek organizacyjnych np. szkół czy przedszkoli?

W przypadku podmiotów o złożonej strukturze, na którą składają się wyodrębnione jednostki organizacyjne, możemy mieć do czynienia zarówno z sytuacją, gdy dana jednostka, pomimo posiadania samodzielności finansowej, nie będzie zamawiającym w rozumieniu ustawy Pzp, jak i z sytuacją, w której jednostka ta będzie jednym z zamawiających wymienionych w art. 3 ustawy Pzp.

W pierwszym przypadku sprawozdanie składane jedynie zamawiający. Obowiązek sprawozdawczy, o którym mowa w art. 98 ustawy Pzp, nie będzie dotyczył jego jednostek organizacyjnych.

Natomiast w drugim przypadku, jednostka organizacyjna będąca zamawiającym jest zobowiązana składać odrębne roczne sprawozdania o udzielonych przez nią zamówieniach. Z odmienną sytuacją będziemy mieć do czynienia wtedy, gdy taka jednostka będzie udzielać zamówienia nie we własnym imieniu, lecz jedynie jako pełnomocnik innego zamawiającego. Informację o takim zamówieniu będzie musiał  przekazać w rocznym sprawozdaniu jedynie podmiot, w imieniu którego zostało udzielone zamówienie.

5.      Czy roczne sprawozdanie za 2016 rok powinno uwzględniać wydatki poniesione na tzw. media na podstawie umów na czas nieokreślony zawartych w latach wcześniejszych?

Nie. W dokumencie tym należy zawrzeć informacje tylko o tych zamówieniach, w odniesieniu do których umowa została podpisana w 2016 roku.

Źródło: www.uzp.gov.pl

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych m.in. jako prawnik w dziale zamówień publicznych dużej spółki budowlanej, od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych dla zamawiających i wykonawców

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...
Słowa kluczowe:
Badanie sprawozdaniaUZP