W jakim banku najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Stan prawny na dzień: 28.12.2022
W jakim banku najłatwiej dostać kredyt gotówkowy

Czy istnieją banki, w których łatwiej o kredyt? To pytanie zapewne zadaje sobie wielu zainteresowanych uzyskaniem dodatkowych środków pieniężnych. Przed udaniem się do danej instytucji warto wiedzieć jednak nie tylko to, ale przede wszystkim, co zrobić, by ułatwić bankowi podjęcie pozytywnej decyzji.

Gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy?

Otrzymanie kredytu gotówkowego wymaga spełnienia szeregu formalności, które dadzą bankowi gwarancję, że przekazane pieniądze zostaną oddane z nawiązką. Warto przy tym pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w jakim banku najłatwiej dostać kredyt gotówkowy. Każdy z nich kieruje się podobnymi kryteriami.

Zdecydowanie prościej sprawdzić, gdzie otrzyma się najlepsze warunki. Bardzo duża konkurencja na rynku usług finansowych sprawia, że bezustannie się to zmienia. Dlatego też najlepiej śledzić oferty kredytowe na bankier.pl/smart i wybrać najlepsze w danym momencie warunki przyznania środków pieniężnych.

Drugą istotną kwestią jest rozróżnienie między pożyczką a kredytem gotówkowym. Tylko ta pierwsza pozwala pozyskać pieniądze na dowolny cel. W drugim przypadku należy je wydać w konkretny sposób. Jest to wpisane do umowy między bankiem a kredytobiorcą. Co więcej, takiej formy finansowania może udzielić wyłącznie bank.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by dostać kredyt gotówkowy?

Podstawowe kryterium wpływające na decyzję banku o udzieleniu kredytu gotówkowego to sposób uzyskiwania dochodu. Z tego powodu jednym z najważniejszych dokumentów, które trzeba przedstawić, jest jego źródło, np. umowa o pracę lub zlecenie, wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) itd. Brak takiego zaświadczenia skutkuje odmową.

Wysokość kredytu gotówkowego zależy już od tego, jak wysokie są owe dochody. Na tej podstawie bank może przedstawić maksymalną możliwą do wzięcia kwotę, okres spłaty rat i wysokość ewentualnego ubezpieczenia. Kolejne ważne dokumenty to m.in. skan dowodu osobistego i wypełniony wniosek kredytowy.

Dodatkowo bank może poprosić klienta o spełnienie dodatkowych formalności. Ich rodzaj zależy od procedur w danej instytucji. Przykładami są podpisane oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych lub raport przedstawiający zdolność kredytową klienta pobrany z Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Ile trzeba spłacić po wzięciu kredytu gotówkowego?

Banki wymagają od swoich klientów aż tak wielu formalności, ponieważ w ten sposób zabezpieczają się na wypadek problemów ze spłatą kredytu gotówkowego. Ma to wyjątkowo duże znaczenie w przypadku osób, które otrzymały pieniądze na długi okres. Wówczas na zdolność do spłaty środków wpływ może mieć wiele czynników niemożliwych do przewidzenia w momencie wydawania decyzji.

Okres kredytowania, szczególnie długi, wiąże się m.in. z ryzykiem zmiany stóp procentowych. Ich podwyżka w różnym stopniu wpływa na powiększenie comiesięcznej raty kredytu. Dotyczy to zwłaszcza niedawno zaciągniętych zobowiązań. Im więcej jest rat do spłaty, tym wyższa one będą.

Na całkowity koszt kredytu gotówkowego wpływają również różnego rodzaju prowizje. Do tej kwestii banki podchodzą w różny sposób. Część dolicza opłatę za samo wydanie decyzji o przelaniu pieniędzy klientowi, inne mogą dodać do kwoty zobowiązania stawkę za wydłużenie okresu spłaty lub przedwczesne jego zakończenie. Zdarzają się także sytuacje, gdy bank w ogóle nie dolicza prowizji. Nie jest to bowiem obowiązkowe.

Kolejny czynnik decydujący o wysokości raty to ubezpieczenie. W niektórych przypadkach banki chronią się w ten sposób przed niespłaceniem środków. Wówczas resztę zobowiązania za klienta uiszcza ubezpieczalnia. Jednak nawet mając wybór, najodpowiedniejszą decyzją jest podpisanie polisy. W sytuacji braku środków do spłaty lepiej, by zadłużenie spłacała wyznaczona do tego firma niż zostać z rosnącą od odsetek ratą.

Koszt wzięcia kredytu zależy ponadto od rodzaju rat. Klient może dostać do wyboru spłatę stałą lub malejącą. Ta pierwsza kosztuje co miesiąc więcej, ale przez długi czas (a niekiedy cały okres kredytowania) jest niezmienna niezależnie od zmian stóp procentowych. Rata malejąca daje szansę na niższy koszt obsługi kredytu po pewnym czasie, ale zawsze wiąże się z ryzykiem, że w pewnym momencie spłata zobowiązania może co miesiąc wynosić więcej.

Jak długo trzeba czekać na pieniądze z kredytu gotówkowego?

Na czas oczekiwania na decyzję wpływ ma ilość pieniędzy, o którą wnioskuje przyszły kredytobiorca. Niskie, krótkoterminowe zobowiązania nie wymagają szczegółowej analizy przez pracowników banku. Formularze często analizuje program komputerowy, co niekiedy pozwala dostać odpowiedź nawet tego samego dnia.

Udzielanie kredytów na duże sumy wiąże się z większym ryzykiem. Z tego powodu formularze klientów analizują odpowiednie osoby. Bank ma 21 dni na ustosunkowanie się do prośby niezależnie od tego, czy jest ona pozytywna, czy negatywna. Zazwyczaj trwa to jednak krócej. Przeciętny czas oczekiwania na odpowiedź to dwa tygodnie.

Trzeba mieć na względzie, że nie istnieje prosty podział na określone decyzje placówki. Najpierw bank może wydać odpowiedź wstępną. Oznacza ona, że możliwości finansowe klienta wyglądają na właściwe, ale trzeba jeszcze sprawdzić inne rzeczy np. raport BIK. Dużo bliżej otrzymania pieniędzy jest klient, który dostał decyzję warunkową. Świadczy ona o tym, że do udzielenia tej ostatecznej potrzeba jedynie wypełnić wszystkie formalności, czyli np. dostarczyć skan dowodu osobistego lub deklarację o liczbie osób w gospodarstwie domowym.

Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, gdzie najłatwiej dostać kredyt gotówkowy. Jeśli klient spełnia podobne dla wszystkich banków podstawowe warunki, zapewne otrzyma środki w każdej instytucji. Warto przy tym pamiętać, że dodatkowe koszta, takie jak ubezpieczenie czy stała wysokość rat, przynoszą korzyść przede wszystkim kredytobiorcy. Czasem lepiej je uwzględnić, by przez kolejne miesiące lub lata spać spokojnie.