KONCESJONARIUSZ

Stan prawny na dzień: 18.04.2024

Podmiot, z którym zawarto umowę koncesji, na podstawie której powierzono mu do  wykonania roboty budowlane lub świadczenie usług i zarządzanie tymi usługami za wynagrodzeniem.

Na skutek zawarcia umowy koncesji, wynagrodzenie koncesjonariusza stanowi:

  • w przypadku powierzenia do wykonania robót budowlanych – wyłącznie prawo do eksploatacji obiektu budowlanego będącego przedmiotem umowy albo takie prawo wraz z płatnością (umowa koncesji na roboty budowlane);
  • w przypadku powierzenia świadczenia usług i zarządzania tymi usługami – wyłącznie prawo do wykonywania usług będących przedmiotem umowy albo takie prawo wraz z płatnością (umowa koncesji na usługi).

Ryzyko ekonomiczne koncesjonariusza

Koncesjonariusz ponosi ryzyko ekonomiczne związane z eksploatacją obiektu budowlanego lub wykonywaniem usług i obejmujące ryzyko związane z popytem lub podażą. Przez ponoszenie ryzyka ekonomicznego należy rozumieć sytuację, w której w zwykłych warunkach funkcjonowania koncesjonariusz:

  • nie ma gwarancji odzyskania poniesionych nakładów inwestycyjnych lub kosztów związanych z eksploatacją obiektu budowlanego lub świadczeniem usług będących przedmiotem umowy koncesji oraz
  • jest narażony na wahania rynku, a w szczególności jego szacowane potencjalne straty związane z wykonywaniem umowy koncesji nie mogą być jedynie nominalne lub nieistotne.

Oceniając ryzyko ekonomiczne, uwzględnia się w spójny i jednolity sposób wartość bieżącą netto wszystkich inwestycji, kosztów i przychodów koncesjonariusza.

Umowa koncesji

Pod pojęciem wykonawcy w postępowaniu o zawarcie umowy koncesji należy bowiem rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej lub grupę takich podmiotów, które ubiegają się o zawarcie umowy koncesji lub złożyły ofertę.

Wybór koncesjonariusza w postępowaniu koncesyjnym

Zamawiający dokonuje wyboru koncesjonariusza na podstawie kryteriów oceny ofert. Dokonanie wyboru jest możliwe, jeżeli:

  • oferta spełnia minimalne wymagania określone przez zamawiającego, o ile zostały określone;
  • wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie przesłanek obligatoryjnych wykluczenia (art. 32 ust. 1), oraz jeżeli zamawiający tak zastrzegł, również na podstawie wszystkich lub wybranych przesłanek fakultatywnych wykluczenia (art. 32 ust. 2);
  • wykonawca spełnia kryteria kwalifikacji w przypadku ich zastrzeżenia na podstawie art. 33.

Podwykonawcy koncesjonariusza

Koncesjonariusz może, co do zasady, powierzyć wykonanie części umowy koncesji podwykonawcom. Nie zwalnia to jednak koncesjonariusza z odpowiedzialności za należyte wykonanie tej umowy.

Wyjątek od ww. zasady przewidującej dopuszczalność podwykonawstwa, stanowi umowa koncesji zawarta w trybie „koncesyjnego in-house”, opisanego w art. 20 ust. 1 pkt 4–7 ustawy o umowie koncesji, z pominięciem  publikacji ogłoszenia o koncesji albo zamieszczenia ogłoszenia o koncesji lub wstępnego ogłoszenia informacyjnego.

W takiej sytuacji, koncesjonariusz, z którym zawarto umowę koncesji, której przedmiotem jest świadczenie usług użyteczności publicznej lub roboty budowlane, jest zobowiązany osobiście wykonać kluczowe części tych usług lub robót.

Co więcej, w przypadku umów koncesji na roboty budowlane oraz umów koncesji na usługi, które mają być wykonane na obiekcie budowlanym podlegającym bezpośredniemu nadzorowi zamawiającego, zamawiający wymaga, aby po zawarciu umowy koncesji i nie później niż w chwili rozpoczęcia jej realizacji koncesjonariusz przekazał mu informacje dotyczące nazwy albo imienia i nazwiska, danych kontaktowych podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w te roboty budowlane lub usługi, jeżeli są już znani.

Koncesjonariusz zawiadamia również zamawiającego o zmianach w zakresie tych informacji, w tym przekazuje informacje o nowych podwykonawcach, którym zamierza powierzyć realizację robót budowlanych lub usług.

Podstawa prawna

  • art. 2 pkt 3 oraz pkt 10, art. 40 art. 48 ust. 2–4 ustawy  z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 140).
Autor:

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

Katarzyna Bełdowska

ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w...
Słowa kluczowe:
koncesja