EURO, KURS EURO PZP

Stan prawny na dzień: 12.01.2024

Euro to wspólna waluta płatnicza w 20 z 27 państw Unii Europejskiej, które tworzą strefę euro. Jako środek płatniczy stosowany w postaci gotówkowej obowiązuje od 1 stycznia 2002 roku. W zamówieniach publicznych raz na 2 lata ogłaszany jest kurs euro stosowany do przeliczania wartości tzw. progów unijnych i kwot podanych w ustawie w euro na polskie złotówki. Obecny kurs euro w PZP wynosi: 4,6371.

Podstawą wprowadzenia wspólnej unijnej waluty euro jest art. 3 ust. 4 Traktatu o Unii Europejskiej. Zgodnie z tą regulacją Unia ustanawia unię gospodarczą i walutową, której walutą jest euro.

Kraje strefy euro

W skład strefy euro wchodzą takie państwa jak: Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania.

Waluta euro jest prawnym środkiem płatniczym także w krajach, które zawarły oficjalną umowę z Unią Europejską tj. w Andorze, Monako, San Marino i Watykanie. Euro jako swoją walutę – bez umowy – stosują też Czarnogóra i Kosowo.

Kryteria konwergencji, wprowadzenie wspólnej waluty euro przez inne państwa Unii Europejskiej

Docelowo euro ma być oficjalną walutą w całej Unii Europejskiej, a kraje mogą je wprowadzić po spełnieniu odpowiednich warunków tzw. kryteriów konwergencji. Wspomniane kryteria to w skrócie:

  1. Stabilne ceny. Stopa inflacji może najwyżej o 1,5 punktu procentowego przekraczać inflację 3 najstabilniejszych pod tym względem państw członkowskich.
  2. Długotrwała równowaga finansów publicznych.
  3. Stabilny kurs walutowy.
  4. Stabilne długoterminowe stopy procentowe.

Dzięki kryteriom konwergencji można obiektywnie stwierdzić, czy dane państwo członkowskie jest gotowe, przyjąć wspólną euro walutę i czy jego przystąpienie do strefy euro nie narazi jego samego ani innych państw na ryzyko gospodarcze.

Euro w ustawie Prawo zamówień publicznych

Do przeliczania kwot wartości zamówień wyrażonych w ustawie Prawo zamówień publicznych w euro stosuje się średni kurs złotego w stosunku do euro, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp prezes Urzędu Zamówień Publicznych informuje o średnim kursie złotego w stosunku do euro, stanowiącym podstawę przeliczania wartości zamówień lub konkursów, ustalonym na podstawie kwot określonych w komunikacie Komisji Europejskiej, o którym mowa w pkt 1 – mającym zastosowanie do postępowań o udzielenie zamówienia i konkursów wszczętych od dnia wejścia w życie aktów wykonawczych Komisji Europejskiej, wydawanych odpowiednio na podstawie art. 6 ust. 5 dyrektywy 2014/24/UE, art. 17 ust. 4 dyrektywy 2014/25/UE i art. 68 dyrektywy 2009/81/WE.

Informacja o średnim kursie euro:

  • ogłaszana jest w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, oraz
  • zamieszczana na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych,

niezwłocznie po publikacji komunikatu Komisji Europejskiej, o którym mowa w ust. 2, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Jak czytamy w komentarzu UZP do ustawy Pzp z 2019 roku: „Wartość ta ma odniesienie tylko do przeliczania wartości zamówień publicznych i konkursów i jest niezależna od wahań rynkowych kursu euro, w tym np. średniego kursu euro podawanego przez NBP”.

Aktualny kurs euro do przeliczania wartości zamówień publicznych

Aktualny średni kurs euro w zamówieniach publicznych na lata 2024 i 2025 wynosi 4,6371. Do końca 2023 roku obowiązywał kurs w wysokości 4,4536.

Nowy kurs właściwy do przeliczania wartości zamówień publicznych wyrażonych w euro na PLN ogłaszany jest raz na 2 lata. Obecny kurs euro w zamówieniach publicznych dotyczy 2024 i 2025 roku, kolejna zmiana nastąpi z końcem 2025 roku.

Kurs euro obecnie wynika z obwieszczenia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z 3 grudnia 2023 r. w sprawie aktualnych progów unijnych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów (M.P. poz. 1344).

Zobacz także: PROGI UNIJNE, SZACOWANIE WARTOŚCI ZAMÓWIENIA, DZIENNIK URZĘDOWY UNII EUROPEJSKIEJ, BIULETYN ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...
Słowa kluczowe:
euro

Powiązane treści