To Ty decydujesz, w jakiej formie wykonawcy mogą uzupełnić brakujące dokumenty! (wyrok z omówieniem)

Stan prawny na dzień: 29.04.2009

Jako zamawiający możesz pozwolić wykonawcy przesłać uzupełniane dokumenty w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp faksem lub drogą elektroniczną (wyroki Krajowej Izby Odwoławczej z 28 lipca 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 720/08).

Gmina prowadziła przetarg w trybie negocjacji z ogłoszeniem na wykonanie systemu informatycznego o tematyce turystycznej.
Wymagała od wykonawców wraz z ofertą deklaracji zgodności sprzętu z normą bezpieczeństwa CE. Należało przez to rozumieć certyfikat wydany przez upoważnioną instytucję certyfikującą, oświadczenie producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela stwierdzające, że oferowane wyroby są zgodne z zasadniczymi wymaganiami nałożonymi przez ustawę o systemie zgodności (Dz.U. z 2004 r. nr 204, poz. 2087).
Jeden z wykonawców – konsorcjum ­– ­­ nie złożyło tego dokumentu. Dlatego zamawiający wezwał go do uzupełnienia w terminie do 24 czerwca 2008 r. (art. 26 ust. 3 ustawy Pzp). Wskazał, że żądany dokument należy w wyznaczonym terminie przesłać pocztą elektroniczną na wskazany przez niego adres e-mail lub ewentualnie faksem na podany numer. Jednocześnie zobowiązał wykonawcę do tego, by oryginał lub kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli przesłał niezwłocznie na adres swojej jednostki. Konsorcjum wypełniło żądanie uzupełnienia dokumentów:

  • w sposób określony przez zamawiającego,
  • we wskazanym dniu.
Natomiast oryginał uzupełnianych dokumentów w formie pisemnej wpłynął do zamawiającego kilka dni później.
Zamawiający wybrał ofertę tego konsorcjum.
Jeden z wykonawców wniósł protest. Jego zdaniem zamawiający powinien odrzucić ofertę konsorcjum, a nie uznać ją za najkorzystniejszą. Twierdził, że wybrana oferta była wadliwa, ponieważ nie załączono do niej wymaganych deklaracji zgodności.
W odpowiedzi na wezwanie zamawiającego do uzupełnienia brakujących dokumentów konsorcjum przesłało do zamawiającego brakujące dokumenty, ale faksem.
Z kolei protestujący twierdził, że niedopuszczalne jest uzupełnienie przedmiotowych dokumentów poprzez przesłanie ich zamawiającemu faksem. Zaznaczył, że dokumenty mogą być składane wyłącznie w formie oryginału lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę – dokumenty przesłane faksem tego wymogu nie spełniają (§ 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane). Dlatego, w opinii protestującego, nie można uznać, że konsorcjum w wyznaczonym terminie uzupełniło brakujące dokumenty. Za datę uzupełnienia dokumentów, zdaniem protestującego, należało przyjmować datę dostarczenia ich na piśmie, a to nastąpiło po wyznaczonym terminie.
Zamawiający odrzucił protest, gdyż stwierdził, że zarzuty nie zasługiwały na uwzględnienie.
Wobec tego wykonawca złożył odwołanie do Prezesa UZP.

Skład orzekający ustalił, że zamawiający zgodnie z prawem wezwał konsorcjum do uzupełnienia brakujących dokumentów – deklaracji zgodności sprzętu z normą bezpieczeństwa CE (art. 26 ust. 3 ustawy Pzp).
Konsorcjum zgodnie ze wskazówkami z wezwania doręczyło zamawiającemu wymagany dokument. Wykonawca dostarczył za pomocą faksu oświadczenie, że zaoferowany sprzęt komputerowy posiada normę bezpieczeństwa CE. KIO orzekła, że skoro zamawiający sam umożliwił uzupełnienie dokumentów w takiej formie, to należy uznać, że konsorcjum uzupełniło je w wyznaczonym terminie.
Skład orzekający ocenił zarzuty jako bezpodstawne i oddalił odwołanie.

Podstawa prawna

Autor:

Klaudyna Saja

Powiązane treści