CENA ZA ZAMÓWIENIE PUBLICZNE

Stan prawny na dzień: 23.06.2023

Cena za zamówienie publiczne stanowi wartość pieniężną, jaką zamawiający zobowiązuje się zapłacić wykonawcy za realizację zamówienia publicznego, przy czym stanowi ona kwotę brutto. Należy do niej doliczyć obowiązujący podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy. Prawo zamówień publicznych w odniesieniu do ceny odsyła w swoim słowniczku do art. 7 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 pkt 1 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych ilekroć w ustawie jest mowa o cenie – należy przez to rozumieć cenę w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz. U.
z 2023 r. poz. 168), nawet jeżeli jest płacona na rzecz osoby niebędącej
przedsiębiorcą.

Wskazany przepis ustawy o informowaniu o cenach stanowi z kolei, że cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący (tu: zamawiający) jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy (tu: wykonawcy, nawet jeśli nie jest przedsiębiorcą) za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru lub usługi podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym. Przez cenę rozumie się również stawkę taryfową (art. 3 ust. 2 ustawy o informowaniu o cenach).

Prawo zamówień publicznych odwołuje się do konkretnych części przepisu art. 3 ustawy o informowaniu o cenach, nie wskazując przy tym jej art. 3 ust. 1 pkt 2, który mówi o cenach jednostkowych. Nie należy zatem przyjmować definicji z tej ustawy do stosunków kontraktowych w zamówieniach publicznych. Jak czytamy w Komentarzu UZP do ustawy Pzp z 2019 roku: „Ceny jednostkowe np. w przypadku wynagrodzeń kosztorysowych stanowią elementy składające się na cenę, nie stanowią jednak ceny w rozumieniu Pzp”.

Istotne, iż zamawiający w dokumentach zamówienia oraz projekcie umowy może określić, że cena, jaką zaproponuje mu wykonawca w ofercie, będzie mieć charakter ryczałtowy lub kosztorysowy.

Cena oferty powinna być wskazana w jednostkach pieniężnych, ale niekoniecznie w złotych polskich. Zapłata ceny może następnie odbyć się poprzez przekazanie pieniędzy bądź innych ekwiwalentów np. materiałów, usługi itp.

Zobacz także: EURO, RAŻĄCO NISKA CENA

Autor:

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Justyna Rek-Pawłowska

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne...
Słowa kluczowe:
cena nabycia

Powiązane treści