Justyna Andała-Sępkowska

Justyna Andała-Sępkowska

Prawnik z wieloletnią praktyką w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego. Autorka licznych profesjonalnych publikacji poświęconych problematyce związanej z prawem zamówień publicznych.
566 artykułów na stronie

Wykonawca powołujący się na zasoby podmiotu trzeciego dołącza do oferty pisemne zobowiązanie tego podmiotu

Pytanie: 1. Czy treść pisemnego zobowiązania podmiotu trzeciego musi zawierać informacje z rozporządzenia dotyczące: a) zakresu dostępnych wykonawcy zasobów innego podmiotu,b) sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia,c) charakteru stosunku, jaki będzie łączył wykonawcę z innym podmiotem,d) zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia. Jeżeli zobowiązanie nie będzie posiadało powyższego należy wezwać do uzupełnienia? 2. W SIWZ nie żądamy dokumentów dotyczących w szczególności: a) zakresu dostępnych wykonawcy zasobów innego podmiotu,b) sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia,c) charakteru stosunku, jaki będzie łączył wykonawcę z innym podmiotem,d) zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia. Wobec tego czy samo zobowiązanie będzie wystarczające? 3. Jeżeli np. będzie żądali pisemnego zobowiązania zawierającego informacje z rozporządzenia i do tego żądalibyśmy dodatkowo zapisów dotyczących dokumentów w szczególności: a) zakresu dostępnych wykonawcy zasobów innego podmiotu,b) sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia,c) charakteru stosunku, jaki będzie łączył wykonawcę z innym podmiotem,d) zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia, Czy w związku z tym wykonawca musiałby przedstawić pisemne zobowiązanie + dodatkowe powyższe dokumenty? Czy wówczas informacje zawarte w zobowiązaniu nie dublowałyby się dodatkowo z innymi dokumentami wymaganymi z rozporządzenia?
16 lutego 2015Czytaj więcej »

Jeżeli wymóg postawiony przez zamawiającego jest nierealny do spełnienia, to ta część procedury powinna być unieważniona

Pytanie: Zamawiający rozstrzygnął postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę sprzętu i oprogramowań, z podziałem na pakiety, w tym pakiet na oprogramowanie do projektowania. Zamawiający przewidział składanie ofert częściowych. W OPZ zamawiający opisał minimalne wymagane parametry oraz dopuścił składanie ofert równoważnych. Pod pojęciem produktu równoważnego zamawiający rozumie produkty o parametrach technicznych i funkcjonalnych nie gorszych niż zawarte w szczegółowym opisie. Jednocześnie zamawiający wymagał udzielenia sublicencji na oprogramowanie do korzystania przez podmiotu z nim kooperujące. W postępowaniu została złożona oferta przez jednego wykonawcę, na wszystkie pakiety, z rozróżnieniem poszczególnych pakietów i ich ceny. Po wyborze oferty wykonawca zgłosił, że nie mimo złożenia oferty, nie jest w stanie spełnić wymogu dotyczącego sublicencji, ponieważ na rynku funkcjonuje tylko jedno oprogramowanie spełniające wymogi Zamawiającego, a jego dostawca nie przewiduje udzielania sublicencji na żądanych warunkach, a więc nie może podpisać umowy z takim warunkiem. Wykonawca ten nie składał w toku postępowania wniosków o wyjaśnienia siwz. W trakcie postępowania jeden z potencjalnych wykonawców wnosił o wyjaśnienia specyfikacji podnosząc argument braku możliwości zapewnienia warunku sublicencji, z uwagi jednak na zgłoszenie wniosku po upływie terminu zamawiający pozostawił wniosek bez rozpoznania. Siwz nie podlegał zmianie. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić zamawiający? Czy wezwać wykonawcę do podpisania umowy i gdy potwierdzi ww. stanowisko w kwestii podpisania umowy, uznać, iż uchyla się od jej podpisania, zatrzymać wadium dla danego pakietu, a na pozostałe pakiety podpisać umowy?
12 lutego 2015Czytaj więcej »