Andrzela Gawrońska-Baran

Andrzela Gawrońska-Baran

wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych w latach 2007–2008, w latach 2010–2016 dyrektor departamentu zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiają
radca prawny, doktor nauk prawnych. W ramach praktyki zawodowej prowadzi AGB Kancelarię Radcy Prawnego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Integracji Europejskiej i Bezpieczeństwa Międzynarodowego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Ukończyła także aplikację legislacyjną w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Były Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych i wieloletni pracownik Departamentu Prawnego tego Urzędu (2002–2008), w latach 2010–2016 dyrektor Departamentu Zamówień Publicznych w dużej instytucji sektora finansów publicznych. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie praktyczne w zamówieniach publicznych, w szczególności jako doradca zamawiających i wykonawców, a także pełnomocnik w postępowaniach odwoławczych przed Krajową Izbą Odwoławczą. Wykładowca na szkoleniach oraz studiach podyplomowych z zakresu zamówień publicznych i funduszy europejskich. Autorka kilkuset publikacji, w tym kilkunastu książkowych z zakresu zamówień publicznych, wydanych przez renomowane wydawnictwa.
908 artykułów na stronie

Zamówienia publiczne w jednostce wojskowej – wykonawca może być zobowiązany do uzyskania przepustki

Pytanie: Zwracam się z prośbą o opinię prawną w sprawie wstępu cudzoziemców na teren jednostki wojskowej podczas realizacji zamówienia publicznego. Czy zamawiający prowadząc postępowanie na zamówienie, które nie kwalifikuje się jako to z dziedziny obronności i bezpieczeństwa, a którego realizacja będzie wiązać się ze wstępem wykonawcy oraz jego pracowników na teren chronionej jednostki, może zastosować w dokumentacji zapis: „Osoby biorące udział w realizacji zamówienia (wykonawca główny i podwykonawcy) powinni posiadać obywatelstwo polskie. W przypadku braku polskiego obywatelstwa powinny posiadać jednorazowe pozwolenie uprawniające do wstępu obcokrajowców na teren chronionej jednostki i instytucji wojskowej, zgodnie z Decyzją Nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 stycznia 2017 r. w sprawie organizowania przedsięwzięć współpracy międzynarodowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U. MON z 2017 r. poz. 18). W przypadku realizacji usługi/zamówienia przedsięwzięcia z wykorzystaniem osób nieposiadających obywatelstwa polskiego zgłoszenie osób i pojazdów do wykonania czynności zleconej powinno zostać zrealizowane w terminie 21 dni roboczych przed wejściem na obiekty wojskowe. Brak zgody w formie pozwolenia jednorazowego będzie skutkował niewpuszczeniem na teren obiektów wojskowych, przy czym nie może to być traktowane jako utrudnienie realizacji zamówienia przez zamawiającego”. Czy przywołana podstawa prawna tj. Decyzja Nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej z 24 stycznia 2017 r. w sprawie organizowania przedsięwzięć współpracy międzynarodowej w resorcie obrony narodowej (Dz.U. MON z 2017 r. poz. 18) jest właściwa w przedmiotowym zakresie? Czy zgodnie z zapisami ww. Decyzji dotyczy ona instytucji realizującej oraz przedsięwzięcia, których to definicje zostały określone w § 2 pkt 10 i 27 instrukcji w sprawie organizowania współpracy międzynarodowej w resorcie obrony narodowej? Czy przepisy ww. Decyzji mają zastosowanie w przypadku wstępu wykonawcy oraz jego pracowników na teren chronionej jednostki w celu realizacji zamówienia na podstawie ustawy Pzp, które to nie jest zamówieniem w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa?   Czy istnieje akt prawny regulujący wstęp wykonawcy oraz jego pracowników na teren chronionej jednostki w celu realizacji zamówienia udzielonego na podstawie przepisów ustawy Pzp? Czy zastosowanie przez zamawiającego w dokumentacji postępowania wcześniej cytowanego zapisu nie narusza art. 7 ust. 1 ustawy Pzp dotyczącego równego traktowania wykonawców?
22 września 2017Czytaj więcej »

Źródło finansowania zamówień a obowiązek ich łącznego szacowania – proste rady, jak planować zakupy

Pytanie: Realizujemy projekt partnerski współfinansowany ze środków unijnych. W ramach projektu planujemy: 1)      zakupić wyposażenie do szkół (sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem i urządzeniami sieciowymi oraz środki trwałe przeznaczone do kształcenia zawodowego – zestawy narzędzi, pomoce dydaktyczne, wyposażenie pracowni) oraz 2)      zakup i montaż tablic informacyjnych i pamiątkowych w ramach promocji projektu. Liderem projektu jest miasto X, natomiast powiat Y (my) i gmina Z są partnerami. Miasto X chce w naszym imieniu i na naszą rzecz przeprowadzić postępowanie i udzielić zamówienia na wykonanie i montaż wraz z dostawą zewnętrznych tablic informacyjnych. Miasto podpisze umowę z wykonawcą, natomiast faktury będą wystawione na poszczególnych partnerów. Łączna wartość zamówienia na tablice wynosi 115.000 zł netto, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie. Czy na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy Pzp powinniśmy miastu udzielić upoważnienia do przeprowadzenia postępowania i udzielenia tego zamówienia? Poza ww. projektem realizujemy również inne projekty współfinansowane z funduszy unijnych, jak i ze środków krajowych. W ramach tych projektów także planujemy zakup i montaż tablic informacyjnych. Czy w opisanej sytuacji do szacowania wartości zamówienia na te tablice powinniśmy wziąć pod uwagę również te, które będą zakupione dla nas w ramach ww. projektu partnerskiego?
15 września 2017Czytaj więcej »