fakturowanie

Ustawa o elektronicznym fakturowaniu a Pzp 2022

Ustawa o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych 2022

Podczas realizacji zamówienia publicznego zamawiający ma obowiązek przyjąć od wykonawcy elektroniczną fakturę za zamówienie. Wykonawca zaś ma prawo skorzystać z możliwości e-fakturowania. Czy jednak można wobec tego powiedzieć, że platforma elektronicznego fakturowania PEF jest obowiązkowa przy realizacji zamówienia publicznego? Kiedy i jak wystawić fakturę w formie elektronicznej, aby działać zgodnie z przepisami ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych? Co to jest faktura ustrukturyzowana? Czy SWZ musi mówić o elektronicznych fakturach? To tylko niektóre z wątpliwości, jakie rozstrzyga nasza ekspertka. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, jak w praktyce stosować przepisy ustawy z 9 listopada 2018 r. o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1666).

W tym artykule
  • Jeżeli wykonawca chce skorzystać z zapisów ustawy o elektronicznym fakturowaniu (i być pewien, że zamawiający nie zbojkotuje możliwości wysłania faktury elektronicznej), musi użyć ogólnodostępnej platformy do e-fakturowania, przesyłając przez nią ustrukturyzowaną FV zgodną z określoną normą europejską.
  • Zamawiający nie może odmówić wykonawcy prawa do wystawiania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych. Obowiązek zamawiającego w zakresie odbierania faktur nie został jednak skorelowany z obowiązkiem po stronie wykonawcy do korzystania wyłącznie z jednego, właściwego sposobu fakturowania. Wykonawca może zatem nadal przesyłać FV w inny sposób.
  • Zamawiający nie ma obowiązku odbierać faktur elektronicznych przesłanych za pośrednictwem np. e-maila czy portalu internetowego służącego do pobierania pliku z fakturą.
  • Zamawiający mogą odstąpić od obowiązku nałożonego na nich ustawą o elektronicznym fakturowaniu tj. wyłączyć stosowanie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych, m.in. w przypadku, gdy:

1)     wartość zamówienia klasycznego lub umowy koncesji jest mniejsza niż 130.000 zł, a w przypadku zamówienia sektorowego, w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa lub udzielanego przez zamawiającego subsydiowanego, jest mniejsza niż progi unijne,

2)     mają zastosowanie przesłanki wyłączające stosowanie Pzp lub ustawy o umowie koncesji.

Aby wyłączyć stosowanie ustawy o e-fakturach, zamawiający musi poinformować wykonawców o takiej decyzji stosowną adnotacją w dokumencie, którym rozpoczyna postępowanie.

  • Zamawiający nie musi zamieszczać w treści dokumentacji postępowania (SWZ/ogłoszeniu o zamówieniu/zaproszeniu do negocjacji itd.), jakichkolwiek zapisów dotyczących elektronizacji na etapie realizacji umowy.
  • Prawo do wystawienia ustrukturyzowanej faktury elektronicznej mają też podwykonawcy, którzy domagają się bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia od zamawiającego.
  • Zarówno wykonawca jak i zamawiający mogą upoważnić inną osobę lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, stosownie do: wysyłania lub odbierania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych i innych ustrukturyzowanych dokumentów elektronicznych przesyłanych za pośrednictwem platformy.