Zobacz, w jakich terminach w praktyce opublikować informacje z otwarcia ofert

Stan prawny na dzień: 11.01.2017
ec725072cd4d60e6cfc5059fef9743d1ec319ad5-medium

Stosownie do treści art. 86 ust. 5 ustawy Pzp niezwłocznie po otwarciu ofert zamawiający zamieszcza na stronie internetowej informacje dotyczące:

1)   kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia,

2)   firm oraz adresów wykonawców, którzy złożyli oferty w terminie,

3)   ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności zawartych w ofertach.

UZP w pytaniach i odpowiedziach dotyczących przepisów nowelizacji ustawy Pzp wyjaśnia, jak rozumieć termin „niezwłocznie”.

Ustawa Pzp nie zawiera definicji pojęcia „niezwłocznie” i nie podpowiada, jak je interpretować. UZP wskazuje, że należy zatem w tej mierze odnieść się do regulacji prawa cywilnego. Przywołuje przy tym wyrok z 13 grudnia 2006 r. (sygn. akt II CSK 293/06), w którym Sąd Najwyższy stwierdził: „użytego w art. 455 Kc terminu „niezwłocznie” nie należy utożsamiać z terminem natychmiastowym, termin „niezwłocznie” oznacza bowiem termin realny, mający na względzie okoliczności miejsca i czasu, a także regulacje zawarte w art. 354 i art. 355 Kc”.

Termin „niezwłocznie”, zdaniem UZP, należy w tym przypadku rozumieć w ten sposób, że po otwarciu ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, zamawiający zamieszcza na stronie internetowej wskazane na wstępie informacje bez zbędnej zwłoki. Czynności te powinny nastąpić w możliwe najkrótszym terminie od chwili otwarcia ofert, tj. najczęściej jeszcze w tym samym dniu. W innych przypadkach, zamawiający powinien dysponować uzasadnieniem, iż późniejsze zamieszczenie na stronie WWW tych informacji nastąpiło z obiektywnych powodów, a informacje te zostały zamieszczone na tyle szybko, na ile było to możliwe.

Słowa kluczowe:
otwarcie ofertterminy