Zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych są niekorzystne dla firm 

Stan prawny na dzień: 07.11.2013
41387053

Propozycja rządowych zmian w ustawie Pzp odnosi się negatywnie do zniesienia wadium wraz z odsetkami w przypadku gdy nie uzupełniono na wezwanie zamawiającego dokumentów. Według Pracodawców RP nie jest to dobre podejście.

Właśnie trwają prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych. Urząd Zamówień Publicznych przygotował projekt stanowiska rządu wobec poselskiego projektu (druk sejmowy nr 1653).

Zdaniem Pracodawców RP z ustawy należy wykreślić z ustawy Pzp art. 46 ust. 4a mówiący o tym, że zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca nie uzupełni dokumentów, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie. Firmy z obawy o utratę wpłaconego wadium rezygnują w ogóle z udziału w przetargu. W ten sposób dochodzi do ograniczenia konkurencji.

Ponadto Pracodawcy RP zarzucają niezgodność proponowanego brzmienia art. 24 ust 1 pkt 2a z przepisami dyrektywy unijnej. Dawanie zamawiającemu prawa do oceny sposobu wykonania innych umów przez wykonawcą i na tej podstawie ewentualne wykluczenie go z postępowania jest nadużyciem. Wykonawcy nie mają realnej możliwości poddania takiej decyzji kontroli sądowej - twierdzą eksperci Pracodawców RP.

W ocenie Pracodawców takie „rozwiązania są bardzo niebezpieczne dla przedsiębiorców, ponieważ nie tylko nie pozwalają uczestnikom systemu zamówień publicznych na wypracowanie i przyjęcie stałego oraz określonego sposobu działania, ale również potwierdzają, że częste zmiany w zakresie tych samych regulacji są dokonywane w sposób nie do końca przemyślany, nie poprzedzony staranną i rzetelną analizą problemów, których rozwiązaniu mają służyć kolejne nowelizacje”.

Źródło:

Pracodawcy RP