Poleć znajomemu

Winę za złą sytuację na rynku inwestycji infrastrukturalnych ponoszą wykonawcy – stanowisko Ministerstwa Transportu

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Dodano:
wskazanie np. winnego kierownika

Ministerstwo Transportu nie może brać odpowiedzialności za sytuację firm budowlanych” – poinformował resort w odpowiedzi na list przewodniczącego SLD Leszka Millera do premiera Donalda Tuska, w którym zwracał uwagę na problemy firm budowlanych realizujących kontrakty dla GDDKiA.

W przesłanym w lipcu piśmie skierowanym do premiera Leszek Miller wskazywał na nieprawidłowości, jakie zachodzą w związku z budową polskich dróg i autostrad. „Jesteśmy jedynym krajem w Unii, w którym boom inwestycyjny zamiast do rozkwitu doprowadził firmy drogowe do upadku” – pisał Miller. Były premier winą za zaistniałą sytuację obarczał nie tylko Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, której działania nazwał „niekompetentnymi i aroganckimi”, ale też Ministerstwo Transportu. Według Leszka Millera resort sprawuje niedostateczny nadzór nad GDDKiA oraz nie wykazuje chęci do dialogu z wykonawcami o organizacjami branżowymi. Wezwał do „podjęcia niezbędnych w tych okolicznościach decyzji”.

Resort nie poczuwa się jednak do odpowiedzialności i całą winę próbuje przenieść na wykonawców. „Na podstawie prowadzonego przez resort transportu monitoringu realizacji kontraktów drogowych, można wysnuć wniosek, iż firmy (bez względu na to czy polskie czy zagraniczne) przystępując do przetargów i podpisując kolejne umowy, w wielu przypadkach nie liczyły się z konsekwencjami zapisów kontraktowych, mając jednocześnie nadzieję na łatwy i szybki zarobek” – czytamy w liście podpisanym przez sekretarza stanu Zbigniewa Rynasiewicza. Cytuje on dane, z których wynika, że Generalna Dyrekcja do 2015 roku zrealizuje ok. 270 kontraktów o łącznej wartości ok. 100 mld złotych. W tym czasie upadłość ogłosiło 13 firm ze 145 realizujących kontrakty dla tego inwestora, co stanowi ok. 9%. Jednakże – zdaniem ministerstwa – firmy te nie utrzymywały się głównie z budowy dróg krajowych w Polsce.

Ministerstwo poinformowało też, że obecnie ogłaszane przetargi, finansowane z nowej perspektywy budżetowej 2014-2020 stwarzają „potencjalną szansę na zniwelowanie strat finansowych na poprzednich kontraktach i poprawę sytuacji finansowej dla każdej firmy budowlanej, która będzie spełniać wymagania GDDKiA.”

„List ministerstwa pokazuje, że rząd i jego agendy traktują wszystkich jednakowo: i byłego premiera, i ambasadorów państw UE i organizacje branżowe, które zwracały się niejednokrotnie z postulatami dotyczącymi zmian w traktowaniu ich przez Generalną Dyrekcję i w zarządzaniu inwestycjami drogowymi” – komentuje Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. „Żałuję, że nasz apel do rządzących wciąż jest aktualny: zacznijcie z nami rozmawiać, nie ignorujcie nas, bo inaczej z sektora budowlanego pozostanie tylko masa upadłości” – kończy swój komentarz Bałdys.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

Polski Kongres Drogowy

Wioleta Szczygielska

Autor: Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania

Zadaj pytanie ekspertowi Sprawdź wszystkich ekspertów portalu »

Bezpłatne webinarium!

 Elektronizacja zamówień publicznych 

Sprawdź, co Cię czeka już w kwietniu!

22 marca (czwartek), godz. 10

Transmisja online na żywo

Zapisz się już dziś >> 

Porady

Kolejne zapytanie ofertowe poniżej 30.000 euro – czy wolno udzielić zamówienia temu samemu wykonawcy?

Pytanie: W ramach zapytania ofertowego udzieliliśmy podprogowego zamówienia na usługę zaprojektowania, wykonania i dostawę materiałów promocyjnych. Chcielibyśmy teraz jeszcze raz zlecić usługę temu samemu wykonawcy, na to samo...

Czytaj więcej »
Zamówienie udzielane wojsku podlega przepisom ustawy Pzp

Pytanie: Czy gmina może udzielić wojsku zamówienia na wywóz materiałów niebezpiecznych i ich utylizację w akwenie wodnym poza ustawą Pzp?

Czytaj więcej »

Aktualności

Czy dane dotyczące kryteriów oceny ofert mogą być objęte tajemnicą przedsiębiorstwa?
Czy wykonawca może zastrzec jako tajemnicę przedsiębiorstwa dane, które są oceniane w ramach kryteriów pozacenowych np. kryterium kadra i jej doświadczenie? Kwestia nie jest jednoznaczna. Poznaj 3 opinie składów orzekających w tej sprawie...
4 ważne pytania o elektronizację zamówień publicznych – wskazówki dla zamawiających i wykonawców
Rynek zamówień publicznych przygotowuje się na elektronizację postępowań o udzielenie  zamówień publicznych, która po części będzie wdrażana już od 18 kwietnia 2018 r. Nasz ekspert podejmuje się wyjaśnienia niezwykle trudnych zagadnień...
Dane pracowników wykonawcy tajemnicą przedsiębiorstwa?
Kwestia tego, czy informacje zawarte w wykazie osób tj. dotyczące danych osób, które będą realizowały zamówienie wraz z opisem posiadanego przez nie doświadczenia, może zostać zastrzeżona jako tajemnica przedsiębiorstwa, nie została w...
21.03.2018 Czytaj więcej »

Nasi partnerzy, osiągnięcia i opinie klientów

wiper-pixel