Warszawa nie chce już zmieniać składu orzekającego KIO

Stan prawny na dzień: 13.11.2013
młotek sędziowski i kodeks

Dwa tygodnie temu władze stolicy złożyły wniosek o zmianę składu sędziowskiego Krajowej Izby Odwoławczej orzekającego w sprawie warszawskiego przetargu śmieciowego. Teraz wycofują się z tej decyzji.

Warszawski magistrat zrezygnował z żądania zmiany składu orzekającego Krajowej Izby Odwoławczej odnośnie stołecznego przetargu na wywóz odpadów – taką informację podała pod koniec ubiegłego tygodnia rzeczniczka Izby Małgorzata Stręciwilk. Powodem zmiany stanowiska miasta był m.in. fakt, że rozpatrywanie jej wniosku spowodowałoby przedłużenie się procedury odwoławczej. A to zdaniem władz Warszawy mogło wpłynąć nawet na nierozstrzygnięcie postępowania, co wywołałoby niekorzystne skutki dla interesu publicznego i mieszkańców.

Decyzja stołecznych władz dziwi, zwłaszcza, że wniosek o zmianę składu KIO został złożony niecałe dwa tygodnie temu. Pod koniec października magistrat skierował pismo do premiera o wyłączenie całego składu Izby, w tym jej prezesa Pawła Trojana. Zdaniem władz stolicy orzekający nie byli bezstronni. Po wniosku rozprawa została odroczona bezterminowo.

Obecne zamieszanie ze stołecznym przetargiem śmieciowym trwa już od kilku miesięcy. Najpierw, na skutek odwołań firm biorących udział w postępowaniu, Warszawie nie udało się wybrać odbiorcy śmieci do końca czerwca 2013 r. – tak jak wymagały tego przepisy ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Kolejny przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów został rozstrzygnięty na początku września. Władze stolicy zdecydowały wówczas, że śmieci będą odbierać od lutego 2014 roku trzy firmy: Lekaro, Sita Polska oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania. Jednak od tego rozstrzygnięcia odwołały się dwie firmy, które przegrały przetarg: Byś i Remondis. Zarzucały one miastu nieprawidłowości w przeprowadzeniu przetargu, a jednej z wygranych firm (MPO) zaproponowanie rażąco niskiej ceny.

Na skutek opóźnień przy rozstrzygnięciu postępowania o zamówienie publiczne – do 31 stycznia 2014 r. będzie obowiązywał w Warszawie tzw. system pomostowy. W tym czasie mieszkańcy przekazują opłatę śmieciową miastu, a nie firmom śmieciowym. Z niej opłacane są faktury za odbiór śmieci.

Autor:

Wioleta Szczygielska

Źródło:

PAP

Wioleta Szczygielska

Wioleta Szczygielska

Redaktor prowadząca miesięczników "Ochrona danych osobowych" i "Dokumentacja ODO", redaktor portalu PoradyODO.pl